logo
Sobota, 23 października 2021 r.
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna, Jana Kapistrana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Bóg albo świat
materiał własny
 


Bóg albo świat

Jeden i głównych zarzutów stawianych chrześcijanom brzmi: Nie bierzecie świata poważnie. Kierując swe spojrzenie poza doczesność, nie dostrzegacie swych zadań, piękna i radości tej ziemi. Jak odeprzeć taki zarzut?

Sformułowanie: "Bóg albo świat", jest fałszywe. Niesłusznie wielu chrześcijan prowadzi podwójny rachunek: co najmniej sześć dni poświęcając światu, a jedną godzinę niedzieli - Bogu. To, co zupełnie zwyczajne: ranne wstawanie i udawanie się na spoczynek, jedzenie i picie, śmiech i łzy, ale również to, co wielkie, skomplikowane i nadzwyczajne każdego dnia - oto rzeczywistość, w której dajemy świadectwo, czy Bóg cokolwiek nas obchodzi. W tym sensie chrześcijanin - aby być chrześcijaninem - musi uczestniczyć w świecie. Bożej miłości do świata i ludzi można doświadczyć w naszej miłości do świata oraz bliźniego. I w tym znaczeniu nasze służenie światu rzeczywiście staje się służbą Bogu.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Św. Paweł w Liście do Efezjan pisze: "Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głowa Kościoła" (Ef 5, 21-23). Czy Apostoł narodów nie jest w tym oświadczeniu nastawiony tendencyjnie do kobiet?
 
Dariusz Piórkowski SJ
Zwyczajowa interpretacja przypowieści o faryzeuszu i celniku przeciwstawia ich w sposób radykalny. W kontekście całej Ewangelii św. Łukasza wydaje się jednak, że ten kontrast należałoby nieco złagodzić. Faryzeusz nie jest czarnym charakterem, a celnik chodzącą świętością...
 
Fr. Justin
Nie wiem, czy dobrze się modlę. Coś mnie odpycha od wielomóstwa. Wole raczej cicho usiąść w kościele i zatopić się w myślach o Bogu. Ale czy to wystarczy?
 
___________________
 
 reklama