logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Arcybiskup Salvatore Pennacchio kończy misję w Polsce
 


Abp Salvatore Pennacchio kończy misję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Funkcję tę pełnił od sierpnia 2016 r., teraz stanie na czele Papieskiej Akademii Kościelnej. - Pamiętamy go i wspominamy jako człowieka wielkiej dobroci, wielkiej kultury i zatroskania o dobro Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego. Pełnił misję Nuncjusza z wielkim oddaniem, za co jesteśmy mu wszyscy bardzo, bardzo wdzięczni — mówi abp Marek Jędraszewski po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka.

 

W południe Stolica Apostolska ogłosiła, że abp Salvatore Pennacchio, dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, kończy misję w naszym kraju. Papież Franciszek powierzył mu stanowisko rektora Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie, gdzie formują się duchowni przed podjęciem pracy w służbie dyplomatycznej Watykanu.

 

Abp Marek Jędraszewski przyznaje, że decyzja ta jest zaskoczeniem, które łączy w sobie tak radość, jak i żal. – Łączy się z radością, bo została mu powierzona bardzo ważna funkcja, formowania przyszłych dyplomatów Stolicy Apostolskiej. Z drugiej strony jest pewien żal, że odchodzi po przeszło sześciu latach pełnienia swojej misji w Polsce — wyjaśnia metropolita krakowski. Abp Jędraszewski podkreśla, że zarówno on, jak i Kościół krakowski zapamiętają abp. Salvatore Pennacchio jako człowieka „wielkiej dobroci, wielkiej kultury i zatroskania o dobro Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego”. Metropolita krakowski zauważa, że miłość do naszej Ojczyzny ustępującego Nuncjusza, wynika także z jego bliskiej relacji ze Papieżem Polakiem. – Czuł się zawsze synem duchowym św. Jana Pawła II — podkreśla abp Marek Jędraszewski — To sprawiło, że z wielkim oddaniem pełnił swoją misję Nuncjusza w Polsce, za co jesteśmy mu wszyscy bardzo, bardzo wdzięczni i życzymy, żeby jego dalsza posługa przynosiła wielkie dobro dla Kościoła, a dla niego osobistą radość — mówi metropolita krakowski.

 

Dodaje także, że abp Salvatore Pennacchio czuł się mocno związany z Krakowem. – Lubił przybywać, niekiedy także prywatnie. Więzy, jakie zostały nawiązane między nim a stolicą biskupów krakowskich, tym bardziej sprawiają, że żegnamy go z prawdziwym żalem — dzieli się arcybiskup.

 

Abp Salvatore Pennacchio pochodzi z włoskiego miasteczka Marano di Napoli. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. Po obronieniu rozprawy doktorskiej z filozofii, w 1979 r., skierowano go do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Zdobywał doświadczenie na placówkach w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i w Irlandii. 28 listopada 1998 r. Jan Paweł II mianował ks. Salvatore Pennacchio arcybiskupem tytularnym Montemarano i posłał jako Nuncjusza Apostolskiego w Rwandzie. 6 stycznia 1999 r. hierarcha przyjął święcenia biskupie z rąk Papieża Polaka. Jako swoją dewizę biskupią nowo wyświęcony arcybiskup przyjął słowa „Nolite timere”, czyli „Nie lękajcie się!”, zaczerpnięte z homilii Jan Pawła II, wygłoszonej w dniu inauguracji jego pontyfikatu. Od tego czasu abp Salvatore Pennacchio podejmował posługę w Tajlandii, Singapurze, Kambodży, Indiach i w Nepalu. Był również Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Malezji i Brunei.

 

Od 6 sierpnia 2016 r., decyzją Ojca Świętego Franciszka, pełnił funkcję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. W tym czasie wielokrotnie odwiedzał Archidiecezję Krakowską, biorąc udział w najważniejszych dla Kościoła krakowskiego uroczystościach. – Dziś czuję się naprawdę zaszczycony, mogąc służyć jako Nuncjusz Apostolski na tej błogosławionej ziemi. Z całego serca dziękuję Ojcze Święty Janie Pawle II — mówił w dniu 100. urodzin papieża z Wadowic abp Pennacchio. 28 stycznia 2017 r. arcybiskup nuncjusz uczestniczył w uroczystym ingresie abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu. To właśnie on nałożył nowemu metropolicie krakowskiemu paliusz, przekazał mu pastorał i odprowadził do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego. Abp Salvatore Pennacchio był także współkonsekratorem święceń dwóch biskupów pomocniczych Archidiecezji Krakowskiej — bp. Janusza Mastalskiego w styczniu 2019 r. oraz bp. Roberta Chrząszcza w lutym 2021 r.

 

Jako Nuncjusz Apostolski w Polsce wielokrotnie brał udział w tradycyjnych obchodach ku czci św. Stanisława BM. W październiku 2018 r. przewodniczył uroczystościom związanym z 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a niespełna dwa lata później, w czerwcu 2020 r. ogólnopolskim obchodom 100. urodzin św. Jana Pawła II w sanktuarium jego imienia na krakowskich Białych Morzach. W listopadzie 2019 r. Archidiecezja Krakowska gościła przybyłych na obchody 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską i Stolicą Apostolską. Jednym z gospodarzy uroczystości, kończących obchody jubileuszu, był właśnie Nuncjusz Apostolski w Polsce.

 

W 50. rocznicę koronacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej abp Salvatore Pennacchio przewodniczył uroczystej Eucharystii z bazylice Mariackiej. Do krakowskiej fary powrócił m.in. w czerwcu 2019 r., aby wspólnie z Episkopatami Polski i Litwy dziękować za dar beatyfikacji bł. Michała Giedroycia oraz w maju 2022 r., aby swoją obecnością uświetnić poświęcenie nowych organów. 15 grudnia 2018 r. Nuncjusz Apostolski w Polsce razem z abp. Markiem Jędraszewskim rozświetlił tradycyjną Choinkę pod Oknem Papieskim, a 6 stycznia 2019 r., w 20. rocznicę swoich święceń biskupich, wspólnie z metropolitą krakowskim, biskupami pomocniczymi i setkami krakowian wziął udział w Orszaku Trzech Króli. W sierpniu tego samego roku przybył do Myślenic, aby przewodniczyć uroczystej Eucharystii z okazji 50-lecia koronacji wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej. W 2022 r. razem z całym Episkopatem Polski przeżywał 25-lecie wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem, modląc się wraz z góralami pod Wielką Krokwią. Abp Salvatore Pennacchio wielokrotnie odwiedzał również Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
www.diecezja.pl