logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Adwentowy dzień skupienia diakonów stałych
 


Diakoni stali posługujący w Kościele w Polsce przeżywali w sobotę, 28 listopada na Jasnej Górze adwentowy dzień skupienia. Już po raz piąty przybyli do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, aby tu rozpocząć swoje adwentowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy dzień skupienia miał miejsce w 2016 r.

Dzień skupienia rozpoczął się Eucharystią sprawowaną w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszy św. o godz. 9.30 przewodniczył i homilię wygłosił bp Rudolf Pierskała z Opola. Zgromadzonych powitał o. Bernard Wulczyński, paulin, a słowo wstępu wygłosił dk. Waldemar Rozynkowski.

 

„Od 2008 r. w Kościele w Polsce można powiedzieć, że mamy nowe powołanie, powołanie diakona stałego. I już piąty raz jesteśmy jako diakoni stali na Jasnej Górze - mówił dk. Waldemar Rozynkowski - W tej naszej historii bardzo szybko zrodziła się myśl, chociaż każdy z nas jest w swojej diecezji, w swoich parafiach, żeby nasze posługiwanie, nasze powołanie zawierzyć w tym wyjątkowym miejscu na Jasnej Górze. Ponieważ w ostatnim czasie dużo myślimy o Prymasie Kard. Wyszyńskim, myślę, że możemy powiedzieć, że jesteśmy w pewnym sensie jego duchowymi synami, a on zawierzał siebie, Kościół, a właściwie wszystko, co mógł Maryi, i my także dzisiaj chcemy kolejny raz zawierzyć to wszytko, co stanowi nasze powołanie”.

 

„Przeżywamy trudny czas, tak jak wszyscy w Polsce, ale Pan Bóg w tym trudnym czasie daje nam swoje owoce, bo wyjątkowo w tym roku aż 11-stu nowych diakonów stałych w Polsce zostało wyświęconych, więc w czasach trudnych Pan Bóg otacza nas łaską” - zaznaczył dk. Rozynkowski.

 

W homilii bp Rudolf Pierskała odniósł się do słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: ‘czuwajcie i módlcie się w każdym czasie’. „W każdym czasie, także może nawet bardziej w czasie epidemii, którą przeżywamy, mobilizuje nas ten czas do modlitwy. Po co mamy się modlić w każdym czasie? Abyśmy mogli stanąć przed Synem Człowieczym. W diec. opolskiej w listopadzie tego roku zmarło już 10. księży”.

 

„Pan Jezus wzywa nas do czuwania i modlitwy, do duchowej pracy nad sobą, dlatego mówi: uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe w skutek obżarstwa, pijaństw i trosk doczesnych. Także nam to grozi, jesteśmy tylko ludźmi. Trzeba nam więc zachować właściwy dystans wobec dóbr tego świata, które nie mogą stać się celem naszego życia. A jak doświadczamy, widzimy, wielu ludzi podchodzi do spraw tego świata jak do najważniejszych, dobra tego świata staja się jakby ich bożkami” – zauważył ks. biskup.

 

„Przez cały tydzień rozważamy mowę eschatologiczną Jezusa o końcu świata, o śmierci o przyjściu Syna Człowieczego z chwałą, o sądzie. Dowiedzieliśmy się z ust samego Jezusa, że nasze życie nie kończy się śmiercią, czy z końcem świata, bo my jesteśmy w ciągłej pielgrzymce na spotkanie z Synem Człowieczym. Nasza ojczyzna jest w niebie – przypomniał bp Pierskała - W ostatni tydzień roku kościelnego słuchaliśmy słów Jezusa, w których są praktyczne wnioski dla nas, jak żyć w ostatniej godzinie, aby nie płakać, jak żyć, aby śmierć spotkać spokojnie kiedykolwiek przyjdzie, jak żyć, aby bez strachu stanąć przed Synem człowieczym? (…) W dzisiejszej Ewangelii mamy wskazania: uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe na skutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych”.

 

 

Sobór Watykański II przywrócił po tysiącu latach nieobecności posługę (urząd) diakonatu stałego. Obecnie jest on integralną częścią Kościołów katolickich wszystkich kontynentów i odgrywa w nich znaczącą rolę, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. W Europie Środkowo-Wschodniej posługa diakona stałego jest prawie nieznana. Decyzję o wprowadzeniu w Polsce diakonatu stałego podjął Episkopat Polski na początku 2004 r. Instytucję taką może w swojej diecezji powołać każdy biskup.

 

Diakon może sprawować wiele funkcji sakramentalnych i liturgicznych. Głosi wiernym Słowo Boże, ma również prawo do nauczania i napominania wiernych. Ponadto diakon może udzielać chrztu, przechowywać i rozdawać Komunię św., asystować i błogosławić w imieniu Kościoła związki małżeńskie, a także przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. W odróżnieniu od kapłana, nie będzie mógł jednak odprawiać Mszy świętej i słuchać spowiedzi.


www.jasnagora.com