logo
Piątek, 01 marca 2024 r.
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
42. pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej
 


Na 42. pielgrzymce na Jasnej Górze dziś spotkali się przedstawiciele Klubów Inteligencji Katolickiej. Dziękowali głównie za bł. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który był obecny w życiu wielu ich wspólnot.

 

- Kluby nie przeżyły się, ale szukają nowej formuły. Pięć najstarszych powstało po 1956 r., natomiast większość w latach 80. - zauważył Przemysław Aleksandrowicz z KIK-u w Poznaniu. Wtedy zwłaszcza po stanie wojennym w Klubach spotykała się cała działalność społeczna, która nie miała innego miejsca. – Byli to ci wszyscy, którzy nie chcieli działać oficjalnie pod komunistycznym patronatem. Po 1990 r. zaistniały szerokie możliwości, powstały stowarzyszenia katolickie, wiele ruchów formacyjnych już wcześniej istniejących rozwinęło swoją działalność. Obecnie Kluby są jednymi z wielu organizacji – dodał p. Aleksandrowicz.

 

Przedstawiciel poznańskiego KIK-u podkreślił, że wśród podejmowanych przez jego środowisko działań są np. prowadzenie sekcji misjologicznej, Klubu Młodych Mam czy Młodych Absolwentów Wyższych Uczelni.

 

Głównym tematem tegorocznej pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej była rozmowa o Kościele. – Wiele się mówi na temat Kościoła w dzisiejszych czasach, ale wiemy dobrze, że najważniejsze jest świadectwo. Jeśli będzie właściwe świadectwo życia, to jakikolwiek atak czy czarny PR Kościołowi nie zaszkodzi – powiedział ks. Mariusz Frukacz, kapelan częstochowskiego Klubu.

 

Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola.

 

Izabela Tyras

www.jasnagora.com