DRUKUJ
 
Zakończyło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej
 


W sobotę 30 lipca 2022 r. zakończyła się 35. edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych, której hasłem było „ISTNIENIE”. Przez tydzień na kalwaryjskim wzgórzu zgromadziło się blisko 680 osób, by wspólnie modlić się, odpoczywać i szukać odpowiedzi na pytania o sens i cel istnienia każdego z nas.

 

Po dwóch latach przerwy w formule stacjonarnej – najstarsze w Polsce, katolickie spotkanie dla młodzieży znów odbyło się z udziałem uczestników. – Uczestniczę w Franciszkańskim Spotkaniu Młodych po raz siódmy, w tym po raz piąty jako członek scholi. Przyjeżdżam na Kalwarię, bo FSM jest dla mnie przestrzenią do przeżywania wiary i wyrażania jej w taki sposób, w jaki ją rozumiem i czuję. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to dla mnie Kościół – młody, żywy, pragnący odkrywać miłość Boga. To doświadczenie wspólnoty Kościoła, który podnosi mnie, gdy mam chwilę zawahania, i w którym – mimo młodego wieku – mogę służyć – opowiada Dawid Juraszek, FSM-owicz i członek scholi FSM.

 

Warsztaty – nowy punkt programu

 

W programie Franciszkańskiego Spotkania Młodych nie zabrakło wspólnej modlitwy (nabożeństwa, Msze Święte), zabawy i wypoczynku (zawody sportowe, koncerty, wieczór filmowy) oraz integracji (spotkania w grupach dzielenia, potańcówka). W tym roku organizatorzy przygotowali również nowy punkt programu, jakim są warsztaty, czyli 14 tematycznych spotkań, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Odbyły się m.in. warsztaty rękodzielnicze, medialne, z odkrywania talentów, udzielania pierwszej pomocy, z psychologii, duchowości, czy rozwoju osobistego.

 

Być dobrym to przepis na życie

 

Gośćmi 35. edycji spotkania byli: abp Adam Szal, Karol Okrasa, Maja i Krzysztof Sowińscy, Maciej Kozłowski (Z Bogiem Ziomek), Tymoteusz Filar oraz zespoły: owca, MUODE KOTY, Fioretti i Teatr Tańca Lilia. We wtorek 26 lipca Karol Okrasa – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych szefów kuchni w Polsce oraz prezenter programów telewizyjnych – podzielił się z młodymi ludźmi swoim przepisem na życie. – Przepis na życie? Być przyzwoitym i dobrym człowiekiem – nie dla siebie, ale dla kogoś. Rozglądajmy się dookoła siebie i zauważamy drugiego człowieka. Ja ten przykład miałem w domu, ja ten przykład miałem w szkole, u dziadków. Być dobrym i przyzwoitym dla innych - to przepis na sukces w pracy zawodowej i w życiu.

 

Powołanie to marzenie Boga o człowieku

 

Z kolei w piątek 29 lipca Kalwarię Pacławską odwiedził o. Marian Gołąb OFMConv – prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, który podzielił się z młodzieżą swoim doświadczeniem odkrywania powołania. – Zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką jest powołanie. Powołanie jest zamysłem Boga względem każdego z nas. Jest jego marzeniem o człowieku. W moim życiu nie mogę zgubić nieba – cały czas ta świadomość powinna nam towarzyszyć, to jest moje przeznaczenie, mój cel. Słowo Boże uczy mnie jak tam dotrzeć. Nie możemy myśleć o powołaniu inaczej, jak bez perspektywy nieba. Widzę w was, w waszym entuzjazmie, słowach, postawię – postawę ucznia Jezusowego, a to jest znak, że jesteście gotowi, aby Pan Was posłał. Wierzę, że to słowo posłania „Idźcie na cały świat” – do tych różnych światów – jest dla was przeznaczone.

 

Wspólnota – miejsce wzrastania

 

35. edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych zakończyła się w sobotni poranek 30 lipca. Podczas Mszy Świętej na rozesłanie o. Piotr Kantorski OFMConv zachęcał uczestników, by po powrocie do domu, rozwijali w swoich wspólnotach to, co otrzymali podczas spotkania: – Odnosząc się do dzisiejszego słowa, Bóg przewidział dla Maryi wielkie rzeczy, dał jej słowo, proroctwo, wizję. Przed nami również leży takie słowo, proroctwo – konkretna perspektywa. Jest to perspektywa życia w Kościele i lokalnej wspólnocie, tam, gdzie jestem. To jest moje miejsce wzrastania i umocnienia. To jest miejsce, gdzie słowo, jakie daje mi Bóg, będzie się wypełniało. To jest droga dla mnie i dla Ciebie – być we wspólnocie. Tam mogę usłyszeć od drugiego człowieka: „Słuchaj, to nie tak, idziemy jeszcze dalej, idziemy jeszcze ku prawdzie. Po to jest nam Kościół. Po to jest nam dana wizja od Boga, która będzie nas prowadziła, która nie kończy się z wyjazdem z Kalwarii, ale która będzie trwała”.


franciszkanie.pl