DRUKUJ
 
19. Dni Tischnerowskie odbędą się pod hasłem „Człowiek. Nowe wyzwania”
 


Problem przemocy, kwestie okołomedyczea oraz wizje człowieka we współczesnej filozofii – to tematy, które znajdą się w programie tegorocznych Dni Tischnerowskich w Krakowie. Będą one poświęcone nowym wyzwaniom, którym musi dziś stawiać czoła ludzkość i polskie społeczeństwo. We środę, 27 marca o godz. 17:00 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. z okazji Dni Tischnerowskich w kolegiacie św. Anny w Krakowie.
 
Po raz pierwszy na Dniach Tischnerowskich pojawi się tematyka okołomedyczna. W cyklu Colloquia Tischneriana wybitny transplantolog prof. Marek Krawczyk wygłosi wykład pt. „Etyka w medycynie zabiegowej – czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów” zatytułowanej „Wartość człowieka”.
 
„Wśród wielu wyzwań, przed jakimi stajemy obecnie, jednym z najpoważniejszych są wyzwania związane z rozwojem nauki i technologii” – podkreślał prezentując program tegorocznych Dni Wojciech Bonowicz. Podkreślał on, że możliwości techniczne rosną, ale nasza wrażliwość etyczna z trudem nadąża za zmianami. W „Jaskini ilozofów” obok Marka Krawczyka zasiądą: Bogdan de Barbaro, s. Barbara Chyrowicz oraz Piotr Grzegorz Nowak.
 
W programie Dni znalazły się ponadto dwie inne debaty, związane z wyzwaniami, którym ludzkość musi stawić czoła. Pierwsza nosi tytuł „Tischnera myślenie o człowieku”, a dotyczyć będzie wizji człowieka dominujących we współczesnej filozofii oraz zagadnieniu, jaka antropologia jest potrzebna w związku ze zmianami zachodzącymi w świecie i czy Tischner może być pomocny w tych poszukiwaniach. W debacie udział wezmą filozofowie: Marek Drwięga, Adam Workowski i Wojciech Załuski.
 
Druga debata odbędzie się pod hasłem „Jak przerwać spiralę nienawiści?”. Jej uczestnicy skoncentrują się wokół problemu przemocy, próbom jej zaradzenia czy ograniczenia. Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji „Mimo Wszystko”, zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.
 
Nie zabraknie stałych punktów Dni: pokazu filmów „Tischner na ekranie”, czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz, Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.
 
19. Dni Tischnerowskie poprzedzą wydarzenia w Strefie Tischnera, a wśród „Pociąg do Tischnera”, który w sobotę 23 marca przejedzie na trasie Kraków-Sopot. W specjalnym wagonie można będzie spotkać m.in. laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z lat ubiegłych: Janinę Ochojską, Wojciecha Jagielskiego, Jerzego Sosnowskiego i Kubę Wygnańskiego. Będzie możliwość włączenia się do rozmowy z nimi.
 
Głównym organizatorem Dni Tischnerowskich jest w tym roku Uniwersytet Jagielloński. Współorganizatorami: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
 
www.diecezja.pl