DRUKUJ
 
Abp Skworc: Bezinteresowna miłość – podstawowym kryterium działania
 


Metropolita katowicki w związku z przypadającym 11 lutego Światowym Dniu Chorego skierował do diecezjan komunikat, w którym zwraca szczególną uwagę na to, że „podstawowym kryterium działania powinna być bezinteresowna miłość wobec wszystkich”.
 
Odnosząc się do miejsca, w którym w sposób szczególny będzie obchodzony 27 Światowy Dzień Chorego – a jest nim Kalkuta – abp Skworc przywołał postać św. Matki Teresy, „która swoją postawą uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych”. – Szczególnie cierpiący potrzebują zrozumienia, czułości i nadziei – pisze duchowny.
 
Odwołując się do hasła Dnia Chorego, które brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” metropolita katowicki przypomina, że wskazuje ono na postawę bezinteresowności, „która powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej”.
 
- Wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia – przypomina abp Skworc.
 
Hierarcha przypomina również, że wobec człowieka chorego obowiązkiem jest otaczać go szczególną troską i duchową opieką. Przypomina także, że organizacja służby zdrowia to obowiązek państwa i samorządów. Mają one „odpowiednio organizować pracę placówek służby zdrowia, dbać o dostępność lekarza i leczenia, tym bardziej, że w wielu chorobach kategoria czasu bywa decydująca”.
 
Abp Skworc zwraca się z apelem o „adekwatne finansowanie placówek medycznych, odchodzenie od biurokratycznych barier i kontraktów, nierzadko hamujących dostęp pacjentów do leczenia”.
 
Metropolita katowicki przypomina także, że w parafii powinien być dostrzeżony każdy chory, „któremu należy się bliskość Chrystusa i Jego Kościoła”. – Chorych zachęcam do korzystania z posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., aby łatwiej – w bliskości Chrystusa – mogli nosić trudne doświadczenie krzyża choroby, cierpienia i samotności – pisze.
 
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jako data obchodów zostało wybrane wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
 
tekst : ks. S. Kreczmański
zdjęcie: Joanna Juroszek/Foto Gość
www.archidiecezjakatowicka.pl