DRUKUJ
 
O 100. rocznicy odzyskania niepodległości - konferencja
 


O przygotowaniach do jasnogórskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozmawiali uczestnicy Konferencji dla dyrektorów szkół i nauczycieli woj. śląskiego. Spotkanie odbyło się we wtorek, 18 września w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. 
 
Główne jasnogórskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się na Jasnej Górze w niedzielę, 4 listopada, dokładnie w dzień, kiedy w 1918 r. w jasnogórskim sanktuarium załopotała biało-czerwona flaga. Wydarzenie będzie miało rangę narodową, nie tylko ze względu na znaczenie częstochowskiego Sanktuarium, ale także dlatego, że swym narodowym patronatem objął je prezydent RP Andrzej Duda. 
 
Konferencja na Jasnej Górze wpisała się w projekt edukacyjny „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” (słowa kard. Stefana Wyszyńskiego). Przygotowali go we współpracy z jasnogórskim klasztorem: delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. 
 
Projekt ma charakter edukacyjny. Jego celem jest dotarcie, zwłaszcza do młodych, z przekazem o wydarzeniach z 1918 roku, roli Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości, a także o jasnogórskim bohaterze narodowym kpt. Arturze Wiśniewskim. To właśnie on 4 listopada 1918 r. przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. Po przeszło wiekowej niewoli po raz pierwszy przed bramą Sanktuarium polscy żołnierze zaciągnęli wartę honorową, a na jasnogórskiej wieży załopotały biało-czerwone flagi. Tym samym Jasna Góra, jako pierwsza, stała się „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono 11 listopada. 
 
„Cel konferencji – poznanie historii z dnia 4 listopada 1918 roku, postaci kapitana Artura Wiśniewskiego i zadań, jakie w tym dniu przed nim stały, bowiem 4 listopada w godzinach popołudniowych Jasna Góra została przekazana w pokojowy sposób z rąk Austriaków w ręce polskie – wyjaśnia Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach - I to na Jasnej Górze 4 listopada 1918 roku zawisła biało-czerwona flaga. I gdybyśmy tak przeszli po ulicach Częstochowy i zapytali o to Częstochowian, to pewnie by tego nie wiedzieli, a gdybyśmy zapytali uczniów, na pewno by tego nie wiedzieli. My od kilku miesięcy przygotowujemy się do tego, aby te informacje w sposób właściwy przekazać uczniom. Ta Konferencja jest po to, żeby przybliżyć postać kpt. Artura Wiśniewskiego nauczycielom, dyrektorom, historykom, a oni wyjdą z tej Konferencji z materiałami, ze scenariuszami lekcji, i te lekcje będą się do końca października odbywać w szkołach właśnie na temat tych wydarzeń”. 
 
„Ten projekt jest wyjątkowy. I muszę powiedzieć, że Częstochowa na tle woj. śląskiego, ze swoją aktywnością, związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, jest miastem wyjątkowym – mówi Urszula Bauer, śląski kurator oświaty - Ta Konferencja, to spotkanie, jak i cały projekt, ma wyjątkowe znaczenie. Wszyscy znamy ojców niepodległości – to są wielkie nazwiska, to są wielcy Polacy. Ale tym projektem chcieliśmy pokazać, że każda miejscowość, i ta duża, jak Częstochowa, ale i te małe, mają swoich bohaterów, do których trzeba sięgnąć, których trzeba na nowo odkryć. Miedzy innymi owocem starań autorów projektu ‘Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje’ jest fenomenalne odkrycie, a właściwie przywrócenie dla mieszkańców Częstochowy postaci kapitana Artura Wiśniewskiego. Myślę, że to jest jeden z najpiękniejszych owoców skupionych wokół tego projektu, ale i wokół innych działań, które zainicjowało Kuratorium Oświaty, są to działania skierowane do uczniów, ale również do nauczycieli, dyrektorów szkół, a także do lokalnych społeczności”. 
 
„Konferencja jest skierowana do nauczycieli, wychowawców, dyrektorów po to, żeby oni jeszcze bardziej zachęcili młodych. Projekt ‘Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje’ - słowa kard. Wyszyńskiego - jest skierowany do młodych, do szkół i przedszkoli powiatu częstochowskiego, żeby przez konkretne zajęcia dydaktyczne w swoich szkołach ta młodzież nie tylko wiedziała, co się stało 100 lat temu, ale również mogła to przeżyć” – podkreśla o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. 
 
„Hasło projektu: ‘Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje’, jest przesłaniem uniwersalnym – słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oddziaływują zarówno na wyobraźnię młodych, jak i starszych. Formuła tej Konferencji jest otwarta. Zapraszaliśmy do świętowania niepodległości zarówno młodzież, jak i tych wszystkich, którzy są tą problematyką zainteresowani – mówi jeden z prelegentów dr Sławomir Maślikowski, historyk – Chcę przybliżyć historię Jasnej Góry, uwarunkowania, w których w przededniu niepodległości Klasztor funkcjonował. Są to informacje, których generalnie nie ma w podręcznikach, i taki jest cel – ubogacenie wiedzy”. 
 
W czasie konferencji głos zabrali: Urszula Bauer, śląski kurator oświaty, o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, dr Sławomir Maślikowski, historyk (wykład: „Jak niepodległość na Jasną Górę przyszła”), o. prof. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości (wykład: „Kpt. Artur Wiśniewski – jasnogórski bohater narodowy”). 
 
W czasie spotkania miało miejsce podsumowanie konkursu plastycznego dla przedszkolaków na okładkę patriotycznego śpiewnika i przedstawienie propozycji scenariuszy lekcji na temat wydarzenia z 4 listopada 1918 r. 
 
O. Mariusz Tabulski w imieniu jasnogórskich paulinów przekazał symbolicznie pismo patronatu prezydenta Andrzeja Dudy na ręce Urszuli Bauer, śląskiego kuratora oświaty. 
 
 
Główne jasnogórskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się na Jasnej Górze w niedzielę, 4 listopada, dokładnie w dzień, kiedy w 1918 r. w jasnogórskim sanktuarium załopotała biało-czerwona flaga. 
 
„4 listopada po Mszy św. o godz. 9.30 na Jasną Górę w placu Biegańskiego wyruszy piękny korowód ze stumetrową flagą, podarowaną nam przez prezydenta Andrzeja Dudę – informuje o. Mariusz Tabulski - Ta flaga po przyniesieniu na Jasną Górę będzie wywieszona na wieży jasnogórskiej, spuszczona przez żołnierzy z Lublińca. Na placu jasnogórskim będziemy modli przeżyć razem z tymi dziećmi i młodzieżą, z całymi rodzinami, bo do nich skierowane jest to świętowanie – Piknik Niepodległościowy. Będą różne atrakcje, oprócz grochówki będą wozy strażackie i wojskowe. Dzieci i młodzież będą mogła nie tylko przeżywać rocznicę, ale również się bawić. A po południu zabrzmi Oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia Sługi Bożego - premiera na Jasnej Górze – w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej. Dzień zakończy Apel Jasnogórski, w czasie którego będziemy dziękować za wolność i niepodległość”. 
 
„Projekt jasnogórski zatytułowany jest ‘Najpierw wolność przyszła na Jasną Górę’. Dlaczego? Dlatego, że 4 listopada 1918 roku oddział pod dowództwem kapitana Wiśniewskiego zawiesił flagę biało-czerwoną, wcześniej wyzwolił Jasną Górę niż Częstochowę. Chcemy to świętować, chcemy dziękować Bogu przede wszystkim za ten dar duchowy wolności” – dodaje o. Tabulski. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com