DRUKUJ
 
28. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików
 


Jasna Góra wypełniła się uczestnikami 28. Jasnogórskich Spotkań Anonimowych Alkoholików. W sobotę, 4 czerwca do Częstochowy na doroczne spotkanie dotarło ponad 30 tys. osób. 
 
„Hasłem tych Spotkań są słowa bardzo proste, ale też stawiające wielkie wymagania – ‘Trzeźwieję, aby być dobrym człowiekiem’ – tłumaczy o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, organizator spotkania - Myślę, że to pragnienie dobra w każdym człowieku się odkrywa. Mamy wielką ufność w Miłosiernego Ojca, który nas prowadzi do tego, że na nowo możemy stać się synami, którzy powrócili z różnych dziwnych szlaków, i kiedyś byli marnotrawni, roztrwonili wszystko, co mogli roztrwonić, a dzisiaj wpadają znów w ramiona Ojca, i Ojciec daje im dozę takiego zaufania, znów kolejny raz przebacza, i zaprasza do tego, aby iść w tym kierunku trzeźwości, by być prawdziwie dobrym, lepszym człowiekiem, chrześcijaninem, katolikiem. Taki prosty jest ten centralny zamysł i zarys, a jak sadzę, każdy z tych ludzi, którzy tutaj przybywają, kryje swoje tajemnice, pragnienia, smutki, nadzieje. Przybywają pewnie tutaj po to, żeby spojrzeć w oczy Matki, poprosić o to, by Matka ich przytuliła”. 
 
Liczba uczestników Jasnogórskich Spotkań AA nie maleje. „Jak pamiętam pierwsze nasze spotkania, kiedy nas było ze 200 osób, to w najśmielszych moich założeniach nie śniło mi się, że tak właśnie będzie – mówi o. Ryszard Bortkiewicz – Ale to jest moc tego miejsca, moc Bożej łaski, i myślę sobie, że to, że my trzeźwiejemy, niesiemy to posłanie innym, to to owocuje, i z tego się trzeba cieszyć. Dla mnie najpiękniejszym wymiarem tych Spotkań są oblegane konfesjonały, tam chyba jest ten moment najpiękniejszy. Też przeżyciem dla mnie jest to, jak prowadzę Drogę Krzyżową, i kończy się 14. stacja, a wiem, że dopiero ludzie wchodzą na Wały. Poszliśmy w kierunku dobra, i niech to tak dalej trwa, myślę, że nam sił i mocy nie zabraknie”. 
 
28. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików rozpoczęły się modlitwą w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 4 czerwca o godz. 14.00. Słowa powitania wypowiedział o. Stanisław Rudziński, paulin: „Gromadzicie się we wspólnocie. To są spotkania, niektórzy traktują to jako pielgrzymkę, i dlatego serdecznie witamy tych, którzy w Roku Miłosierdzia chcą się pojednać z Bogiem w sakramencie pojednania, przejść przez Bramę Miłosierdzia, i odpust zupełny ofiarować bardziej za siebie, bo mało się za siebie modlimy. A dla niektórych będzie to spotkanie, wspólnota. Moi drodzy, takiej wspólnoty wam życzę, bo jak nie będzie jedności, jak będziemy sami, to znowu będą upadki, odejścia. Chcemy spotkać się, tworzyć wspólnotę, ona nas umocni, ona będzie naszą siłą, ale też przez to chcemy dawać świadectwo, że można. Bóg zapłać wam wszystkim za przybycie przed Tron Jasnogórskiej Pani, bo Ona po macierzyńsku ogarnia nas teraz, i patrzy nie tylko na nas, patrzy w nas, w nasze serca. Niech one tworzą tę wspaniałą wspólnotę kolejnych Spotkań”. 
 
Przedstawiciele wszystkich wspólnot biorących udział w Spotkaniach kolejno wypowiadali słowa powitania i zapraszali na mitingi. 
 
„Ogromnie się cieszę z tego, że możemy się tutaj spotkać my wszyscy, którzy walczymy z naszymi słabościami i uzależnieniami – mówił w imieniu wspólnoty AA Mariusz – Każdy dzień to wyzwanie, ale łatwiej nam wyjść z niego zwycięsko gdy wiemy, że mamy wsparcie w innych. Dlatego tak ważne jest nasze poczucie wspólnoty, a przyjeżdżając tu, na Jasną Górę dajemy temu wyraz. Trzeźwienie to droga najczęściej wyboista i trudna, często pod górę. Ale warto iść, by uzyskać to, czego nie mieliśmy w pijanym życiu – szacunek, szczęście dnia codziennego i nadzieję, której wielokrotnie nam brakowało”. 
 
„Przez wspólne spotkania na Jasnej Górze osiągamy naszą siłę i możemy wytrwać” – mówiła Maryla ze wspólnoty Al-Anon – małżonków alkoholików. 
 
„Dziś mogę powiedzieć z dumą, że jestem szczęśliwym dzieckiem alkoholika. 10 lat temu właśnie tutaj zaczęła się moja przygoda. Dziś ja sama pomagam takim grupom” – powiedziała Asia z Al-Ateen. 
 
Po wspólnej Drodze Krzyżowej, a także prezentacji twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA, na Jasnej Górze przez całe popołudnie, wieczór i noc trwały mitingi: miting otwarty Anonimowych Alkoholików (kaplica św. Józefa – Hale Jasnogórskie); Miting otwarty Al-Anon tj. osoby dorosłe żyjące z uzależnionymi (kaplica w Domu Pielgrzyma); miting otwarty Dorosłych Dzieci Alkoholików (Sala o. Kordeckiego); miting zamknięty Al-Ateen (Kaplica Różańcowa); miting otwarty Anonimowych Narkomanów (Sala konferencyjna w Domu Pielgrzyma); miting otwarty Anonimowych Hazardzistów (Sala Chóru przed Kaplicą św. Józefa). 
 
Wieczornej Mszy św. o godz. 21.45 na Szczycie przewodniczył biskup senior z Częstochowy bp Antoni Długosz, który wygłosił homilię. 
 
Spotkania zakończą się w niedzielę, o godz. 13.00 zawierzeniem w Kaplicy Matki Bożej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com