DRUKUJ
 
Bp Damian Muskus podsumował rekonesans Watykańskiego Protokołu Dyplomatycznego w Krakowie
 


Na spotkaniu z mediami, Biskup Damian Muskus odniósł się do bieżących tematów w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Poruszył zagadnienia wizyty delegacji z Watykanu, rejestracji do wolontariatu krótkoterminowego, prac przygotowawczych na Błoniach i Campus Misericordiae oraz kwestii bezpieczeństwa.

Rekonesans Watykańskiego Protokołu Dyplomatycznego 
 
Jak przedstawił zebranym biskup Muskus, to była już druga wizyta organizatorów Papieskich Pielgrzymek. W dniach 31 maja – 1 czerwca uwagę skoncentrowano jedynie na Błoniach, Brzegach i Łagiewnikach - miejscach największych wydarzeń ŚDM. – Podczas spotkań nie nastąpiły jakieś rewolucyjne zmiany – program przekazany opinii publicznej nie zmienił się, przez te dwa dni debatowaliśmy nad pewnymi szczegółami – podsumował Koordynator Generalny Komitetu. Biskup Damian zapewnił, że w ciągu najbliższych dni przedstawiony będzie pełen oficjalny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce. – Nie mamy jeszcze konkretnej daty, ale według zwyczaju, programy papieskich pielgrzymek podawane są z co najmniej półtora miesięcznym wyprzedzeniem – dodał Biskup.
 
Bezpieczeństwo na ŚDM
 
Biskup Damian Muskus, pytany o komunikat Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych w sprawie podróży do Europy, ponowił apel, by nie dać się zastraszyć. - Wiemy, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracują intensywnie nad zapewnieniem tegoż bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Nie docierają do nas informacje o jakimś szczególnym zagrożeniu- podkreślił Koordynator Generalny KO ŚDM. Biskup podkreślił, ze Światowe Dni Młodzieży są właśnie miejscem, gdzie jednoczymy się w wierze i radości, tak jak wtedy, gdy ŚDM w Toronto odbywały się rok po zamachach terrorystycznych w USA w 2001 roku. W systemie rejestracji pielgrzymów nie odnotowano wycofywania się grup.
 
Biuro ŚDM działające przy Konferencji Episkopatu USA poinformowało Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie, że młodzi z USA nie planują anulowania swojego udziału w ŚDM. Biuro ŚDM konferencji biskupów USA zapoznało się z zaleceniami dla podróżujących amerykańskiego Sekretariatu Stanu i, szczególnie w tym kontekście, zachęca do wzmożonej czujności i odpowiedzialności wszystkich pielgrzymów i liderów grup udających się do Europy na ŚDM tego lata. Opublikowało także informacje dot. bezpieczeństwa na oficjalnej stronie internetowej www.wydusa.org i jest w stałym kontakcie z Konsulatem USA w Krakowie.
 
Rejestracja wolontariuszy
 
W związku z kończącą się możliwością rejestracji na wolontariat krótkoterminowy, biskup Muskus przedstawił aktualne statystyki. W systemie jest 22 tysiące zarejestrowanych kandydatów na wolontariuszy. Zrekrutowano już ponad 16,5 tysiąca, a ok. 2,5 tysiąca czeka na naszą weryfikację. System zamknięty zostanie 3 czerwca. Powyższa liczba nie zawiera wolontariuszy służby medycznej, Ochotniczej Straży Pożarnej ani żołnierzy Wojska Polskiego. – Ta liczba jest dla nas wystarczająca – podsumował biskup – jesteśmy przekonani, ze uda się ich zarówno dobrze wyszkolić jak i każdemu zapewnić odpowiedni zakres prac i obowiązków.
 
Jak przypomniał hierarcha, wolontariusze przed rozpoczęciem posługi przejdą odpowiednie szkolenia. Od 18 lipca szkolenie wolontariuszy będzie podzielone na dwie części: pierwsza część to tzw. szkolenie ogólne dotyczące programu ŚDM, zasad bezpieczeństwa, komunikacji; druga będzie już obejmowała przygotowanie wolontariusza do wykonywania przydzielonej mu pracy.

Prace w miejscach Wydarzeń Centralnych
 
Koordynator Generalny poinformował o pracach trwających już na miejscach Wydarzeń Centralnych. Na Brzegach powstają mosty budowane przez wojsko oraz przeprawy stałe. Na Błoniach rozpoczęto kładzenie instalacji elektrycznych i światłowodowych, które przekazywać będą sygnał do telebimów i nagłośnienia. Przygotowywany jest teren pod budowę ołtarzy w obu tych miejscach.
 
Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca Mszą Świętą na Błoniach w Krakowie. Papież przyleci do Polski 27 lipca, a w wydarzenia ŚDM włączy się w czwartek 28 lipca na ceremonii przywitania. System rejestracji pielgrzymów jest nadal otwarty. Rejestracja uczestników, wraz z wyborem pakietu pielgrzyma oraz dokonaniem płatności składki partycypacyjnej, powinna zakończyć się 30 czerwca.
 
Ewa Korbut
Fot. ks. Adam Parszywka, Ewa Korbut
www.krakow2016.com