DRUKUJ
 
Pielgrzymka Stowarzyszenia 'Civitas Christiana'
 


W duchu wdzięczności za 1050. lat chrztu Polski, o odnowę moralno-religijną narodu i utrwalanie chrześcijańskiej tożsamości opartej na wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi prosili na Jasnej Górze w sobotę, 28 maja, uczestnicy 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. 
 
Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Zadarko z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii wezwał uczestników pielgrzymki, aby odnawiali fundament narodu polskiego. 
 
„Jak być katolikiem i patriotą we współczesnej Polsce?” – zapytał w homilii bp Zadarko. Przestrzegał m.in. przed niebezpieczeństwem zależności od opinii publicznej w życiu religijnym, gdyż jest ona „totalnie destrukcyjna, gdy wpływa na nasze wybory moralne, na nasze poglądy, zwłaszcza w sferze naszych wierzeń i życia duchowego”. Kaznodzieja wskazał na postaci Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, którzy w ciemnych latach stalinizmu i komunizmu, właśnie na Jasnej Górze, zanurzając się w modlitwie, nabierali siły, by nie ulegać presji opinii publicznej: „To wiara sprawiała, że mogli ocalić miłość do Boga w swoim sercu, a jednocześnie tę samą miłość w sercach Narodu”. 
 
Bp Zadarko zwrócił uwagę na wkradające się w także w sferę kultu pokusy popadania w rutynę, formalizm, powierzchowność i pozory świętości, które mogą stać się swoistą kurtyną, za którą łatwo się schować z osobistymi wyborami moralnymi. Uleganie tego typu pokusom prowadzi do obumarcia modlitwy, wrażliwości moralnej i wszelkiego wysiłku duchowego, a przecież to one w pierwszym rzędzie kształtują nasze sumienie. Brak pracy nad sumieniem prowadzi z kolei – zdaniem kaznodziei – do rodzenia się napięć także w życiu społecznym i politycznym. „Polityka oparta o nieustanne zerkanie na słupki popularności, lęk przed utratą elektoratu, przed utratą pochlebców, sprowadza poważne sprawy Polski do przedmiotu przetargu rozgrywającego się w świątyni Narodu” – mówił hierarcha. 
 
Zwracając się do członków Stowarzyszenia, kaznodzieja zauważył, że opinia publiczna należy do najważniejszych elementów w zaangażowaniu społeczno–politycznym: „Dla chrześcijanina jest to niezwykłe wyzwanie, kto wie, czy ze wszystkich nie najważniejsze, aby znaleźć się gdzieś między 'vox Dei' a wynikami sondaży. Jedno i drugie nie może zastąpić o wiele bardziej fundamentalnego głosu sumienia”. 
 
Bp Zadarko przestrzegał także przed osobistą katastrofą duchową pojedynczego człowieka i całej wspólnoty, której przyczyną staje się zastąpienie poprawnego sumienia tzw. poprawnością polityczną, „bo konformizm zawsze z tym związany, kosmopolityzm, jaskrawo stoją w sprzeczności z postawą katolika, ucznia Jezusa Chrystusa” – wyjaśniał kaznodzieja. Wskazał na pilną potrzebę wzmożonej „pracy nad sumieniem”, takich wspólnot jak „Civitas Christiana”, co dokonywać się może także przez kulturę, edukację i wychowanie. 
 
Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Zadarko życzył członkom Stowarzyszenia wytrwałości w służbie dla dobra wspólnego, w tym szczególnym powołaniu, „bo to jest szczególne powołanie, kiedy uświadomimy sobie, że obecność w przestrzeni publicznej zaangażowanego katolika, znającego naukę Kościoła, szczególnie naszych ostatnich papieży, w łączności z Episkopatem i z duszpasterzami, to jest wyjątkowa praca”. „Życzę, żebyście w tej pracy nie szczędzili sił (…) abyście nigdy nie zgubili świadomości tego, że wasza praca na co dzień, w oddziałach, wtedy, kiedy was nikt nie widzi, jest przykładaniem ręki do budowy, albo odnowy, fundamentu naszego Narodu” - powiedział. 
 
Jak zaznaczył Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, pielgrzymowanie na Jasną Górę jest centralnym punktem na „mapie formacyjnej”. „Tu szukamy inspiracji na to, co dalej, bo chcemy odczytywać znaki czasu, żebyśmy się wpisywali w to, czego oczekuje od Nas Pan Bóg i Pasterze Kościoła” - powiedział. 
 
Pielgrzymka wpisała się w czas szczególnego dziękczynienia za 1050. rocznicę Chrztu Polski. 
 
Jasnogórskie pielgrzymowanie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” związane jest od początku z przypadającą 28 maja rocznicą śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego i połączone z rozważaniem Jego nauczania i społecznej nauki Kościoła. 
 
Pielgrzymi obejrzeli także monodram „Czas to Miłość” przygotowany na podstawie „Zapisków więziennych” w wykonaniu Jerzego Króla, aktora Teatru „Studio K”. Od 2013r. Prymas Tysiąclecia jest patronem Stowarzyszenia. 
 
„To jest patron nie tylko historyczny, ale ciągle żywy – mówi Tomasz Nakielski – Uważamy, że Jego nauczanie jest ciągle aktualne, mało tego, czasy są dość trudne, więc ono jeszcze zyskuje na aktualności, więc mnóstwo konferencji czy publikacji, które wydajemy, ma na celu pokazać, jak bardzo w tej chwili tego nauczania potrzebujemy” - powiedział przewodniczący „Civitas Christiana”. 
 
Misją Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest współkształtowanie rzeczywistości polskiej w oparciu o nauczanie społeczne Kościoła katolickiego oraz przygotowywanie osób świeckich do odpowiedzialnego i pełnego uczestnictwa w życiu publicznym przez służbę Kościołowi i Narodowi. Szczególnymi polami działania formacyjnego, programowego i praktycznego są: kultura rozumiana jako wyraz tożsamości człowieka i narodu, rodzina i polityka społeczna oraz samorząd jako podstawowa struktura uczestnictwa i odpowiedzialności w życiu publicznym. Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ma wiele zasług na polu kultury, działalności społecznej oraz charytatywnej. 
 
„Chcemy pokazywać, że ktoś, kto chce jakby 'wylogować' Boga z przestrzeni publicznej, z historii Polski, zaprzecza po prostu jej tożsamości” - wyjaśnia przewodniczący. 
 
W 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” uczestniczyło ok. 2 tys. osób. 
 
Mirosława Szymusik 
Radio Jasna Góra
www.jasnagora.com