logo
Środa, 05 października 2022 r.
imieniny:
Flawii, Justyna, Rajmunda, Faustyny, Placyda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Został księdzem 98 lat temu. Bł. Stefan Wyszyński wyświęcił wielu nowych księży
 


Dokładnie 3 sierpnia 1901 r. urodził się bł. Stefan Wyszyński i dokładnie 23 lata później przyjął święcenia kapłańskie w kaplicy Matki Bożej we włocławskiej katedrze. Tylko w Archidiecezji Warszawskiej żyje prawie 170 księży wyświęconych przez niego. Ci, którzy teraz, prawie sto lat później, myślą o kapłaństwie mogą się zgłaszać do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, gdzie właśnie trwa nabór kandydatów.


– Byłem święcony sam – 3 sierpnia. Była to jednak szczęśliwa okoliczność, gdyż dzięki temu mogłem otrzymać święcenia w kaplicy Matki Bożej. Byłem święcony przez chorego, ledwo trzymającego się na nogach bp. Wojciecha Owczarka. Ale i ja czułem się niewiele lepiej. Podczas Litanii do Wszystkich Świętych, spoczywając na posadzce, lękałem się chwili, gdy trzeba będzie wstać. Czy zdołam utrzymać się na nogach? Taki był stan mojego zdrowia. Ale Biskup Stanisław pozwolił mnie wyświęcić – wspominał po latach bł. Stefan Wyszyński

 

W tym roku, 28 maja, gdy po raz pierwszy obchodzone było liturgiczne wspomnienie błogosławionego Prymasa 13 diakonów Archidiecezji Warszawskiej przyjęło święcenia prezbiteratu.

 

Kard. Kazimierz Nycz, który udzielił im święceń powiedział wtedy, że młodzi kapłani mogą uczyć się od nowego błogosławionego wierności, heroiczności, gorliwości w służbie ludowi Bożemu i głoszeniu Ewangelii w parafiach, do których zostaną posłani. – To podstawa kapłaństwa – zwrócił uwagę metropolita warszawski.

 

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

archwwa.pl