logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Więź między wiarą a chrztem
materiał własny
 


Więź między wiarą a chrztem

Niektórzy widzą dziś w chrzcie dzieci zamach na indywidualną wolność, dlatego chcieliby przesunąć chrzest do wieku, w którym młody człowiek może już podjąć osobistą i samodzielną decyzję. Jak wobec tego można uzasadnić praktykę chrztu niemowląt?

Mówi się, że wiara poprzedza chrzest, gdyż w Ewangelii według św. Marka czytamy: "Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony" (Mk 16, 16). Nie ustala się tutaj żadnego upływu czasu. To raczej działanie Boże poprzedza wszystko, nawet wiarę. Już ona sama jest łaską. Chrzest niemowląt daje jasne świadectwo, że jest on niezasłużoną łaską, którą Bóg wyprzedza wszelkie nasze działanie. Ale i dziecku nie udziela się chrztu niezależnie od wiary. Tutaj wiara rodziców dziecka i rodziców chrzestnych albo krewnych jest gwarancją, że zostanie ono wychowane w wierze. Jeśli tej gwarancji nie ma - sądząc po ludzku - to z kościelnego punktu widzenia chrztu udzielić nie wolno.

Dziecko żyje w całkowitej zależności od rodziców. Starają się oni przekazać mu tyle dóbr duchowych i kulturowych, ile tylko możliwe. Są to również pewne z góry podjęte decyzje, które rodzice podejmują za swoje dzieci. Dziecko słusznie mogłoby później stawiać rodzicom zarzuty, gdyby dopuścili się błędów lub zaniedbań w jego kształtowaniu.

Podobnie rodzice chrześcijańscy starają się przekazać swym dzieciom również wiarę, której sami doświadczyli jako pewnej wartości życiowej. Początek tego stanowi jednak chrzest. Zaniechanie chrztu byłoby decyzją powziętą z góry - tyle, że negatywną.

Ziarno, by mogło rosnąć i wydawać owoce, musi być najpierw wrzucone w żyzną glebę.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Spotykamy nierzadko w naszych parafiach ochrzczonych, którzy - jak można sądzić - są ludźmi niewierzącymi. Czy można udzielać sakramentu (np. przy zawieraniu małżeństwa) ludziom niewierzącym?
 
Fr. Justin
Początki szkaplerza karmelitańskiego sięgają XII stulecia. Duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili życie modlitewne na górze Karmel w Palestynie. Nazywali się Braćmi Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel. Z powodu licznych prześladowań przenieśli się do Europy. Kościół, uznając regułę ich życia, dał prawny początek Zakonowi Karmelitańskiemu. Rozwijał się on szybko i promieniował przykładnym życiem swoich członków...
 
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Mówi się, że miłość nie wybiera, czasem zdarza się, że strzała Amora trafia zupełnie przypadkowo. Co wtedy, jeśli zakochani różnią się w kwestiach fundamentalnych dotyczących wiary i religii? Czy związek ateisty i osoby wierzącej ma rację bytu i czy można się jednak porozumieć ponad podziałami?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS