logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Sakramenty jako znaki Kościoła
materiał własny
 


Sakramenty jako znaki Kościoła

Dlaczego sakramenty przyjmuje się, poza wypadkami konieczności, w liturgicznym zgromadzeniu wiernych, w kościele?

Powód, dla którego miejscem sprawowania sakramentów jest liturgiczne zgromadzenie wiernych, stanowi to, że Kościół jest powszechnym sakramentem zbawienia. Poszczególne sakramenty jako znaki Chrystusowe są znakami Kościoła. Z Chrystusem i jego zbawieniem spotykamy się poprzez wspólnotę wierzących. Dzieje się to albo przez to, że przez sakramenty zostajemy włączeni we wspólnotę Kościoła (chrzest) i stajemy się jego w pełni współodpowiedzialnymi członkami (bierzmowanie),albo przez to, że nasze członkostwo w Kościele zostaje pogłębione i dopełnione (Eucharystia) oraz że zostaje nam powierzone szczególne posłannictwo w Kościele (kapłaństwo, małżeństwo), albo też, że nasze wszczepianie w Kościół zostaje w pełni przywrócone, jeżeli naruszył je grzech (pokuta, namaszczenie chorych).

Sakramenty zatem mają charakter społeczny. Nie są czynnościami prywatnymi, ale liturgicznym kultem Kościoła. W sposób szczególny odnosi się to do Eucharystii, tego znaku jedności i węzła miłości. wierni nie mają więc być niemymi widzami czynności liturgicznych, ale mają w nich uczestniczyć świadomie i czynnie.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin

Co oznacza ewangeliczne wyrażenie "błogosławienie ubodzy w duchu"? Przecież winniśmy być bogatymi duchem, prawda?

 
Tomasz Grabowski OP
Liturgia ściśle określa, co mamy mówić, oraz co i w którym momencie robić. Odgrywamy napisaną dla nas „rolę". Jak można połączyć grę i autentyzm? Jak przeżyć Mszę, by autentycznie odnaleźć się w gestach i wypowiadanych formułach. W pierwszym rzędzie trzeba pozbyć się nastawienia, że liturgię mamy wypełnić treścią swojego ja. Chodzi o to, by swoje ja wypełnić treścią Mszy. 
 
O. Grzegorz B. Błoch OFM
Jeśli bowiem człowiek rzeczywiście jest jedynie przypadkowym zbiorem atomów czy wytworem bezrozumnych procesów, jak głoszą zwolennicy darwinizmu, to filozoficzne główne kwestie takie, jak: skąd się tutaj wzięliśmy? czy dokąd zmierzamy? są zupełnie bezpodstawne...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS