logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rekolekcje dla osób poszukujących męża lub żony
 


Ogólnopolskie Rekolekcje dla osób stanu wolnego poszukujących męża lub żony odbyły się w dniach 16-17 czerwca na Jasnej Górze. Rekolekcje, które prowadził znany kaznodzieja i rekolekcjonista ks. Piotr Pawlukiewicz, przebiegały pod hasłem „NAZWAŁ RZECZ PO IMIENIU”. Przybyło ok. 600 osób z całej Polski. 
 
W programie rekolekcji zaplanowano: konferencje ks. Piotra, uwielbienie, różaniec oraz adoracja z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała poprowadzona przez księdza egzorcystę. Centralnym punktem każdego dnia rekolekcji jest wspólna Eucharystia sprawowana w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. 
 
„Przede wszystkim jesteśmy katolikami – podkreśla Magdalena, jedna z organizatorek rekolekcji, która w grupie Niespokojni Nadzieją jest od 1,5 roku - Niespokojni Nadzieją to grupa osób, w której czujemy się bezpiecznie i w dobrym miejscu, tam, gdzie możemy spotkać osobę, która będzie podzielała nasze poglądy, nasze wyznanie, nasze wartości, więc jesteśmy w najlepszym miejscu, gdzie możemy spotkać drugą osobę, z którą mamy największą szansę, żeby stworzyć wspólne, szczęśliwe życie”. 
 
„Nasze spotkania są organizowane już od kilku lat. Organizowane są w mniejszym gronie przy okazji integracji, przy zabawie andrzejkowej, sylwestrowej czy karnawałowej, znamy się już dość dobrze, więc chcieliśmy poszerzyć nasze grono uczestników i wyjść z inicjatywą poza tą wąską grupę osób, dotrzeć do innych, bo wiemy, jak duża jest potrzeba, żeby umożliwić innym uczestnictwo w takich spotkaniach. I jak widać, odzew jest bardzo duży – zauważa Magdalena - Nasze spotkania to nie są tylko spotkania towarzyskie, one się zaczynają od przygotowania modlitewnego i przygotowania nas samych do tego, co się tu będzie wydarzało, jest bardzo dużo modlitwy, ale też stawiamy na integrację, na poznawanie, otwieranie na drugiego człowieka, nawiązywanie relacji, przyjaźni. Jest bardzo dużo owoców tych spotkań. Dzisiaj zaprosiliśmy te najświeższe nasze owoce czyli pięć par, z których dwie są dopiero po ślubie, to owoce ostatniego sezonu naszych wydarzeń. W tym roku było już pięć wesel, trzy kolejne są planowane, więc jak widać, Matka Boża działa, daje nam się spotkać, poznać i budować te relacje, i stanąć na ślubnym kobiercu”. 
 
„Koleżanka powiedziała mi, że jest taka impreza, taki bal, który organizują Niespokojni Nadzieją, pojechałem na ten bal i w ten sposób się z tymi ludźmi zapoznałem – wyjaśnia Krzysztof z Tarnobrzega - I myślę, że to nie jest przypadek. Mam trochę lat, ale chciałem znaleźć kandydatkę na żonę, i wydaje mi się, że dużo łatwiej jest szukać wśród ludzi, którzy mają takie same poglądy na życie. Wiadomo, że nie ma gwarancji, jak to będzie w przyszłości, ale jest wspólna płaszczyzna i jest dużo prościej coś zbudować, czy dogadywać się”. 
 
„Większość z tych osób, które tu przyjeżdżają, mają ściśle sprecyzowane swoje oczekiwania, czyli chcą poznać osobę, z którą by mogli założyć rodzinę w przyszłości. A tu raz, że są rekolekcje, a dwa, że jest płaszczyzna, żeby się spotkać i poznać. Tu jest łatwiej, bo nie musimy się dopytywać, czy ktoś jest wierzący, czy dla niego wiara jest ważna”. 
 
O godz. 18.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Roman Wit, opiekun Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. On także wygłosił do zebranych homilię. 
 
Nawiązując do odczytanej Ewangelii kaznodzieja podkreślił, że należy dbać o jasność i prostotę słowa. Wskazał także na Matkę Bożą jako na wzór przyjmowania Słowa Bożego. „Dlatego chciejmy, będąc tutaj u Matki Bożej, od Niej uczyć się postawy słuchania i jasnej odpowiedzi Bogu, a także i człowiekowi”. 
 
 
Rekolekcje skierowane są dla kobiet w wieku od 25 do 40 lat i mężczyzn w wieku od 25 do 45 lat pragnących znaleźć dobrego męża lub dobrą żonę oraz zawrzeć sakramentalny związek małżeński. 
 
Organizatorem rekolekcji jest grupa „NIESPOKOJNI NADZIEJĄ” działająca przy Bractwie Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski na Jasnej Górze pod patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Opiekę nad grupą sprawują o. Roman Wit, paulin oraz starsza bractwa – Maria Emanuel Dziemian. 
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Patronami medialnymi rekolekcji są: TVP 3 Katowice, Radio Jasna Góra, Tygodnik Katolicki Niedziela, Dwumiesięcznik Jasna Góra oraz DEON.pl. 
 
Grupa „NIESPOKOJNI NADZIEJĄ” powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie młodych ludzi poszukujących miłości i pragnących zawierzyć sprawę odnalezienia męża czy żony Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski, przyjeżdżających na Zawierzenia na Jasną Górę w pierwsze soboty miesiąca. Główną przesłanką powstania grupy było zatem stworzenie okazji ku możliwości wzajemnego poznania osób pragnących wypełnić powołanie do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego i założenia rodziny na fundamentach wyznania rzymsko-katolickiego. 
 
Grupa „NIESPOKOJNI NADZIEJĄ” dedykowana jest pannom w wieku od 25 do 40 lat, a także kawalerom w wieku od 25 do 45 lat. Członkowie grupy pochodzą z całej Polski, wykonują różnorakie zawody i rozwijają się w wielu aspektach życia. Są to katolicy powołani do małżeństwa oraz pełni wiary, nadziei i miłości. Już tradycją stały się organizowane bale z adekwatną liczbą zaproszonych pań i panów (Bal ze Św. Andrzejem, Bal Sylwestrowy oraz Bal Karnawałowy), które stanowią główny trzon weekendowych wydarzeń bogatych w konferencje, modlitwę i wiele okazji do rozmowy. Jest to grupa otwarta na wszelkie inicjatywy. Każdy z uczestników może podjąć się organizacji balu, wyjazdu w góry, na kajaki, wyjścia do kina, wyjazdu za granicę, itp. Należy zauważyć, iż to sami członkowie grupy podejmują inicjatywę organizacji wydarzeń w czasie wolnym od pracy i pozostałych obowiązków. 
 
Niespokojni Nadzieją, wzorując się na św. Janie Pawle II, który modlił się słowami: „Maryjo, Matko nadziei, bądź z nami na naszych drogach”, także pragną obecności Matki Bożej w swoim życiu. Owoce, jakie rodzą się w grupie Niespokojnych Nadzieją są pięknym świadectwem na to, jak Maryja uprasza potrzebne łaski oraz prowadzi po drogach życia. 
 
Jak mówi Pismo Święte, po owocach ich poznacie, a w naszej grupie „owoców” jest bardzo dużo: mamy już ponad 30 małżeństw osób, które się u nas poznały, w tym roku były już 3 a cztery jeszcze przed nami, urodziło się już 10-cioro dzieci, a w niektórych małżeństwach są już dwójki dzieci. Członkowie grupy zapraszani są na śluby, wesela i chrzciny. Młodzi spotykają się również na urodzinach poszczególnych osób, by razem przebywać i się nie tylko razem bawić, ale i przede wszystkim modlić. 
 
W ramach różnych inicjatyw „NIESPOKOJNI NADZIEJĄ” bardzo ważne są te związane z modlitwą, prowadzimy sztafety modlitewne, odprawiane są w naszych intencjach Msze św. Po Balu Sylwestrowym zostało w naszych intencjach odprawionych czterdzieści osiem Eucharystii (z czego dziewięć Mszy św. sprawował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski), a w intencji uczestników Balu Karnawałowego zostało odprawionych trzydzieści Eucharystii. Dodatkowo członkowie grupy corocznie uczestniczą w spotkaniach opłatkowych u abpa Wacława Depo, a sam metropolita często przewodniczy Mszom Św. sprawowanym w intencji grupy. 
 
Kolejną inicjatywą, którą organizuje grupa „NIESPOKOJNI NADZIEJĄ” są spotkania odbywające się w każdą pierwszą sobotę miesiąca na Jasnej Górze, w godz. 12:00-16:00. W programie jest konferencja, spotkanie w grupach oraz wspólna integracja. Spotkania prowadzi o. Włodzimierz Ogorzałek, paulin. Zapraszani są również gościnnie inni prelegenci. Wszelkie informacje można uzyskać na wyżej wspomnianej stronie. 
 
Po spotkaniu wszyscy obecni uczestniczą w programie Zawierzenia Najświętszej Maryi Królowej Korony Polski. Modlitwa ta trwa na Jasnej Górze od 16 lat, a organizuje ją działające przy Jasnej Górze Bractwo Najświętszej Mari Panny Królowej Korony Polski. W tym roku Bractwo obchodzi jubileusz 300-lecia powstania. Główne obchody jubileuszowe zaplanowano na 8 września br., w święto Narodzenia Najśw. Maryi Panny. W ramach przygotowań jubileuszowych od stycznia trwa modlitwa nowennowa – w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Rozważania przegotowujące do uroczystości prowadzi o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów. Podczas Zawierzenia pielgrzymi zawierzają Matce Bożej siebie samych, swoje rodziny, wspólnoty, parafie, samorządy, miejsca pracy. Na pierwszosobotnie Zawierzenia od kilku lat przyjeżdżają całe pielgrzymki z wielu miejsc w Polsce. Uczestnicy spotkania gromadzą się o godz. 17.00 na prelekcji maryjnej, a potem o godz. 18.30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas Mszy Św. dokonują Aktu Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. 
 
 
BPJG/ mś, es 
http://www.jasnagora.com