logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Józef Augustyn SJ
Poznaj siebie
List
 


(C) LIST, Kraków


 

Modlitwa oparta na Biblii

Lubię modlić się Pismem Świętym, lubię je także czytać, ale mam duże trudności z jego rozumieniem. Wiele spraw jest dla mnie niejasnych. Jak powinienem w tej sytuacji korzystać z Biblii?

Trzeba nam czytać i modlić się Biblią, niezależnie od stopnia rozumienia świętego tekstu. Nie dajmy sobie zbyt łatwo odebrać radości i pokoju płynących z czytania i rozważania Pisma Świętego, także wówczas, kiedy mało je jeszcze rozumiemy. Duchowe rozumienie Pisma Świętego będzie bowiem przychodzić stopniowo, wraz z coraz pełniejszym zaufaniem wobec Boga i otwartością na Jego Słowo.

Biorąc Pismo Święte do ręki, trzeba nam nieustannie pamiętać, że jest to bardzo trudna księga. Wystarczy uświadomić sobie, iż zawiera ono tradycje religijne z okresu ponad dwóch tysięcy lat i że powstawało w ciągu setek lat w kulturze zupełnie odmiennej od naszej. Trzeba też pamiętać, iż w komponowaniu ksiąg świętych natchnieni autorzy posługiwali się zupełnie odmiennymi metodami redagowania tekstu od tych, którymi posługujemy się dzisiaj. Już to proste przypomnienie podstawowych danych o Biblii uzasadnia nasze trudności w jej rozumieniu. Zawsze damy się zapędzić w kozi róg, jeżeli przyłożymy współczesne zachodnie kryteria analizy literackiej do Księgi, która powstała dwa tysiące lat temu i posługuje się całkowicie innym sposobem ekspresji werbalnej. Problem tłumaczenia wielu fragmentów Biblii na języki współczesne jest przedmiotem niekończących się dyskusji egzegetów.

Wiele trudności w czytaniu Biblii może być spowodowanych tym, że mało ją znamy. Każdy fragment zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu winien być rozważany w kontekście całego Pisma Świętego. Nie rozwiążemy pewnych trudności, które nam się nasuwają przy czytaniu Pisma Świętego, jeżeli analizujemy poszczególne księgi, czy tym bardziej perykopy biblijne, z pominięciem kontekstu całej Biblii. Pierwszym błędem, który najczęściej popełniamy przy czytaniu Biblii, jest fragmentaryzacja Pisma Świętego, polegająca na wyrywaniu poszczególnych fragmentów świętego tekstu z całości. Takie posługiwanie się Pismem Świętym jest dość powszechne i stwarza wiele trudności we właściwym rozumieniu czytanych tekstów.

Trzeba też mieć świadomość, że w Biblii znajduje się szereg wyrażeń paradoksalnych, które mogą wydawać się - przy zewnętrznym traktowaniu tekstu - sprzeczne między sobą. Ich sens możemy odkryć dopiero wówczas, kiedy wnikniemy w ich najgłębsze znaczenie teologiczne i duchowe. Nasze trudności w czytaniu Pisma Świętego mogą być też wspomagane przez chaotyczne i jałowe dyskusje na jego temat, w których nierzadko brakuje nie tylko ducha wiary, ale także elementarnej przynajmniej wiedzy biblijnej.

Brak rozumienia wielu tekstów Pisma Świętego nie powinien nas zniechęcać do jego czytania i rozważania, ale wręcz odwrotnie, winien być dla nas wyzwaniem do pogłębiania jego znajomości. Istnieje dużo dobrych słowników, komentarzy i innych publikacji mogących stanowić pomoc w pełniejszym rozumieniu Biblii. Wiele z nich napisanych jest kompetentnie i przystępnym językiem. Ich uważna lektura może być bardzo pomocna w wyjaśnieniu nasuwających się problemów i trudności. Spośród autorów przybliżających w ciekawy sposób tematykę biblijną wymienić można: Alfreda Läpplego, Joachima Gnilkę, Annę Świderkównę. Bardzo cenną pomocą może też okazać się Biblia dla każdego, ukazująca się w formie zeszytów zebranych w 11 tomach, nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ z Kielc.

Jeżeli chcemy poznać lepiej Pismo Święte, by móc modlić się nim pełniej i głębiej, warto zdobyć się na wysiłek przeczytania całego tekstu biblijnego z komentarzem. W tym celu można się posłużyć Biblią Poznańską. Biblia jest księgą bardzo wymagającą. Zaprasza nas ona nie tylko do medytacji, ale także do wysiłku intelektualnego. Poznanie kontekstu geograficznego, historycznego czy kulturowego może nam bardzo pomóc w jej rozumieniu.

Zasadnicza jednak trudność w czytaniu i rozważaniu Pisma Świętego polega przede wszystkim na tym, iż jest ono przekazem Objawienia - tajemnicy o Bogu i o człowieku. Bóg jest tajemnicą. Człowiek również, chociaż w innym sensie, pozostaje tajemnicą nawet sam dla siebie. Stąd też obok studium, lektury i refleksji na temat Pisma Świętego konieczną rzeczą jest modlitwa o światło w jego rozumieniu. Sięgając po Biblię trzeba nam zawsze pamiętać, iż tę "Księgę zamkniętą" może naprawdę otworzyć nam tylko Baranek (por. Ap 4,1nn).


Zobacz także
Grażyna Starzak

To niekorzystnie odbija się na zdrowiu naszym i naszych dzieci. Czy jest możliwe takie zarządzanie czasem, żeby tego uniknąć? Okazuje się, że tak. I to nawet w rodzinach wielodzietnych. Dobrym przykładem jest rodzina muzyka Joszko Brody. W ich domu nie czuje się napięcia, pośpiechu, zniecierpliwienia. Jedna z zasad, którymi kierują się w codziennym życiu Brodowie to stawiać sobie zadania, które są priorytetem, a na resztę po prostu nie marnować energii.

 
Ewa Kunicka
Przez długie lata nauki, od dziecka w szkole podstawowej, przez gimnazja, licea i studia gromadzimy ogromne zasoby wiedzy z najróżniejszych dziedzin. Uczymy się niezwykłych zawiłości matematyki, poznajemy z jakich pierwiastków, molekuł, cząsteczek zbudowany jest świat i wszechświat, wkuwamy na pamięć - by nawet w nocy wyrecytować - jakie to familijne więzy i niesamowite przygody łączyły bogów i herosów greckiej i rzymskiej mitologii...
 
Fr. Justin
Kościół twierdzi, ze nasze życie po śmierci będzie trwać wiecznie. Czy ono w końcu się nie znudzi? Gdybym ciągle grał w brydża, ciągle słuchał koncertu albo ciągle ucztował, to w końcu wszystko by mi się znudziło, nawet w doborowym towarzystwie. Osobiście nie chciałbym żyć wiecznie - wystarczyłoby mi tysiąc lat.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS