logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Palenie ciał zmarłych
materiał własny
 


Palenie ciał zmarłych

Czy to prawda, że można ciało zmarłego spalić po jego śmierci? Moja siostra, która ma 85 lat, twierdzi, że Kościół nie zabrania kremacji.

Kościół stawia na pierwszym miejscu praktykę grzebania ciała w ziemi poświęconej, na cmentarzu, posługując się szczególnym obrzędem pogrzebowym. Rodzinom zmarłego zaleca troskę o utrzymanie grobu, z okazji Dnia Zadusznego urządza uroczysta procesję na cmentarz, w oktawie Dnia Zadusznego udziela odpustu za nawiedzenie miejsca wiecznego spoczynku i modlitwę za zmarłych. Niemniej palenie ciał zmarłych jest dozwolone, zwłaszcza gdy występuje poważna przyczyna (np. epidemia). Kremacja nie zaprzecza bowiem żadnym dogmatom wiary. Ceremonie przewidziane w kaplicy pogrzebowej lub przy grobie, mogą odbyć się nawet w krematorium. Zawsze trzeba się starać, by taka forma nie wywołała zgorszenia, osłabienia wiary w zmartwychwstanie cielesne lub zdziwienia wiernych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Tadeusz Stanisławski
Jak Kościół podchodzi do instytucji rodzeństwa (stosunków wzajemnych między dziećmi) w przypadku gdy jedno z dzieci pochodzi ze stosunków pozamałżeńskich. W czasie trwania małżeństwa ojciec ma 2 dzieci z tzw. "prawego łoża" a 1 dziecko z tzw. "skoku w bok". Pomijam w tym wypadku aspekt moralny tej sprawy. Pragnę uzyskać informacje, czy takie rodzeństwo jest rodzeństwem, tworzy najbliższą rodzinę (tak jast w oczach ojca tych dzieci)? Czy powinni pozostać sobie obcy (tak życzy sobie matka nieślubnego dziecka)?
 
ks. Tadeusz Stanisławski
Mój mąż bez mojej wiedzy i zgody, po dwudziestu trzech latach pożycia małżeńskiego, wniósł prośbę do trybunału kościelnego o unieważnienie naszego małżeństwa. Unieważnienie to otrzymał kilka lat temu, o czym dowiedziałam się przypadkowo niedawno. Czy sąd kościelny nie miał obowiązku zawiadomić o tym procesie stronę najbardziej zainteresowaną? Czy nie mam już żadnych praw?
 
ks. Mateusz Szerszeń CSMA

Co jakiś czas daje się słyszeć o niezwykłych zjawiskach, które dzieją się w domach lub mieszkaniach. Przynajmniej raz na kilka miesięcy zgłasza się do kancelarii ktoś, kto prosi o poświęcenie mieszkania, gdyż domownicy zmagają się z niewytłumaczalnymi wydarzeniami i problemami. Zdarza się nawet, że potrzebna jest pomoc egzorcysty, który przeprowadza „wywiad” i stara się uwolnić dane miejsce od wpływów złego ducha.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS