logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Lilia św. Józefa - piękny kwiat i wiecznie żywy symbol
 


Lilia św. Józefa (Lilium candidum), czyli klasyczna, wysoka lilia o lejkowatych, śnieżnobiałych, intensywnie wonnych kwiatach, to jeden ze szczególnie żywotnych symboli literackich i kulturowych. Od lat obecna w naszych świętych tekstach, ikonografii oraz... ogrodach, niezmiennie zachwyca niepospolitą, wytworną urodą.
 
Biblijny kwiat świętych
 
Wielokrotnie przywoływana w Piśmie Świętym, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, lilia biała jest symbolem piękna i miłości: "Jak lilia między cierniami, tak przyjaciółka moja między dziewczętami" (PnP 2, 2) - mówi Oblubieniec z Pieśni nad Pieśniami. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy z kolei: "Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną - nie pracują ani nie przędą. A mówię wam, że nawet Salomon w całym swym przepychu nie był ubrany, jak jedna z nich" (Mt 6, 28-29). Jako symbol czystości i dziewictwa, lilia biała nieodłącznie towarzyszy Najświętszej Maryi Pannie.

Na słynnym obrazie Leonarda da Vinci Zwiastowanie jej przepiękne kwiaty trzyma w ręku Archanioł Gabriel, który przybył ogłosić Maryi radosną nowinę. Z gałązką lilii w dłoni przedstawiano także św. Józefa oraz św. Antoniego. Święty z Padwy wykorzystywał jej symbolikę w swoich kazaniach, przypisując białym kwiatom takie przymioty, jak działanie lecznicze, blask (urodę) i zapach - wedle jego słów takich samych walorów przydają sercom grzeszników wiara i wysiłki zmierzające do osiągnięcia świętości. Nie bez przyczyny zatem gatunek Lilium candidum, czyli lilia biała, po dziś dzień nosi w naszym języku zwyczajowe nazwy: lilia Madonny, lilia św. Antoniego i lilia św. Józefa.
 
Czarująca i mało wymagająca roślina ogrodowa
 
Zachwycające swoim bezpretensjonalnym urokiem i elegancją lilie św. Józefa można uprawiać jako kwiaty rabatowe. Dorastają one przeciętnie do 100-150 cm wysokości i wydają obfite grona kwiatowe, skupione w górnych partiach strzelistych, wyprostowanych łodyg. Jeden okaz potrafi zawiązać jednocześnie od 5 do nawet 20 okazałych kwiatów! Ich przepiękne kielichy osiągają do 8 cm długości i mają wydłużony, lejkowaty kształt, a zbudowane są ze śnieżnobiałych płatków o aksamitnym połysku. Można je podziwiać w drugiej połowie lata, w lipcu i sierpniu. Lilie białe wspaniale, słodko pachną, dzięki czemu potrafią przemienić zwykłą rabatę w iście rajski zakątek wypoczynkowy. Warto sadzić je więc w uczęszczanych miejscach: wzdłuż ścieżek i płotów, w pobliżu tarasów i altanek oraz w reprezentacyjnych kompozycjach przed domem. Dodatkowym walorem gatunku L. candidum są niewygórowane wymagania uprawowe. Roślina ta zadomowi się na każdej rabacie z pulchną, przepuszczalną, ale wystarczająco wilgotną i niezakwaszoną glebą. W praktyce oznacza to, że pod uprawę lilii białej można przygotować dowolny skrawek ziemi, jeśli zastosujemy nawożenie kompostem albo obornikiem, a w razie potrzeby na dno dołka wysypiemy żwirek zmieszany z piaskiem (co może okazać się konieczne na gliniastym, ciężkim podłożu, z którego słabo odpływa nadmiar wody).

Kwiaty lilii św. Józefa rozwijają się najbujniej w miejscach słonecznych, otwartych. Ponieważ opisywana bylina jest mało podatna na choroby i niewrażliwa na mrozy, na jednym stanowisku może pozostawać przez całe lata, z roku na rok wydając nowe cebule i coraz więcej czarujących, cudownie pachnących kwiatów.
 
 
Lilię candidum oraz inne cebulki i sadzonki kwiatów można kupić w Sklepie Świat Kwiatów. Zapraszamy! 
 
Zobacz także
Błażej Strzechmiński OFMCap

W dolnej części nowego sanktuarium w San Giovanni Rotondo można znaleźć mozaikę słoweńskiego jezuity, Marka Ivana Rupnika, przedstawiającą Ojca Pio błogosławiącego… włoskich komunistów. Jak to możliwe? Czyżby ten, który zdecydowanie sprzeciwiał się ideologii marksistowskiej i był nieprzejednany wobec ateistycznego materializmu, stojącego w opozycji do prawa Bożego, uległ komunistycznej agitacji lub wszedł we współpracę z Włoską Partią Komunistyczną? Co go łączyło z dawnymi włoskimi aktywistami partyjnymi?

 
Błażej Strzechmiński OFMCap

Katecheza jest dziś w Polsce wyzwaniem. Pośród ludzi, którym sprawa ta spędza sen z powiek, są salezjanie. "Odkrył Amerykę" - powiecie. "Chodzi przecież o wychowanie młodzieży". "Bez obrazy - odpowiem - chodzi też o tożsamość salezjańską, o salezjańskie być albo nie być". Tak, tak! Salezjanie to owoc pasji katechetycznej ks. Bosko! Katecheza jest wpisana w naszą tożsamość. Jeśli "choruje" katecheza, salezjanie nie mogą spać spokojnie.

 
Dorota Kwaśniak
Szkoła, podejmując proces wychowania i edukacji, ma ogromny wpływ na kształtowanie sposobu myślenia i życia swych uczniów. W okresie rozwoju można skutecznie oddziaływać na konkretne osoby, ale także proces wychowania może być nadużywany do manipulowania młodym człowiekiem. Takim „wychowaniem” zainteresowane są różnego rodzaju grupy wpływu, które szukają możliwości bezwarunkowego podporządkowania sobie jednostki...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS