logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Intencje na Mszę
materiał własny
 


Intencje na Mszę

Wydaje mi się, że w wielu parafiach w moim okręgu rośnie praktyka włączania wielu intencji w jedną Msze świętą, chociaż ludzie zamawiają oddzielnie, nie wiedząc o sobie. Czy ta praktyka jest zgodna z nowym Kodeksem Prawa Kanonicznego? Czy też nastąpiła zmiana, o której nie wiem?

Każda Msza święta posiada nieskończoną wartość, bo przypomina i uobecnia bezgraniczną ofiarę Jezusa Chrystusa. Teoretycznie kapłan może więc odprawić Ofiarę eucharystyczną za cały lud, za wszystkich, którzy żyli, żyją i będą żyli w przyszłości. Problem, jaki Pani porusza, nie dotyczy zatem ogólnego spojrzenia na Eucharystię. Jest to raczej sprawa sprawiedliwości. Jeśli ktoś zamówił Mszę w określonej intencji, to sprawiedliwość wymaga, by miał prawo do uczestnictwa we Mszy ofiarowanej w zamówionej przez niego intencji. Zdarza się czasami, że wszystkie Msze są zajęte, a ktoś bardzo pragnie, by mimo tego jego intencja została dołączona do już zamówionej Mszy. W takim przypadku ksiądz powinien zapytać o zgodę tej osoby, która jako pierwsza zamówiła Mszę. Jeśli ta osoba się zgodzi, wtedy są dozwolone wielorakie intencje w jednej Mszy świętej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Mój osiemnastoletni wnuczek twierdzi, że świat powstał przez wielki wybuch kosmiczny, a nie ręką Boga, jak mówi Pismo Święte.
 
kl. Paweł Szlezinger SCJ

Co pewien czas niemałe poruszenie wywołują wśród wiernych pewne „innowacje” wprowadzane do liturgii. Należą do nich m.in. tańce. Czy taniec może sprzyjać modlitwie lub też być jej formą? Odpowiedź brzmi: tak! Kiedy duch wznosi się do Boga w czasie modlitwy, może się w nią angażować również całe nasze ciało. Taniec w sposób szczególny odzwierciedla naszą radość. Święty Tomasz z Akwinu, chcąc wyrazić, czym jest niebo, opisał je jako taniec wykonywany przez aniołów i świętych. Nic nie stało zatem na przeszkodzie, aby król Dawid wielbił Boga, tańcząc. Ale czy aby na pewno czasem odpowiednim do tańca jest liturgia? 

 
O.Tomasz Kwiecień OP
Modlitewnego bezruchu nie można utożsamiać z duchowością, a człowiek nie jest aniołem uwięzionym w worku. Największą pokusą chrześcijan był i jest dualizm, dzielenie pomiędzy tym, co duchowe, a tym, co cielesne. A przecież tak naprawdę nie udaje się w człowieku oddzielić tych dwóch sfer. W gruncie rzeczy duchowe przeplata się ze zmysłowym. Na przykład poznanie intelektualne, rzeczywistość jak najbardziej duchowa, czerpie z tego, co przynależy do sfery zmysłowej...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS