logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: patryk (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-16 17:37

Mam pytanie Czy osoba majaca 14 lat może odmawiać brewiarz?

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: Maciek (---.autocom.pl)
Data:   2006-01-16 18:22

A dlaczego nie? Przydałaby ci się na początek osoba, która by ci pokazała jak odmawiać poszczególne części. Brewiarz jest bardzo piękną, liturgiczną modlitwą Kościoła i naprawdę gorąco zachęcam do niej.

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: arija (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-16 18:32

Pewnie, że możesz:)
Na stronie tytułowej Liturgii Godzin jest napisane, że jest to codzienna modlitwa Ludu Bożego (nie tylko duchownych), że jest publiczną modlitwą Koscioła (KL98) więc Ty równiez jesteś do niej zaproszony :))
Pamiętam moje pierwsze spotkanie z brewiarzem. Byłam troche starsza od ciebie ale słowa psalmów tak uderzyły we mnie, ze nie potrafiłam sobie wyobraziź tego, ze mogłabym ich nie odmawiac:)
Dzień kiedy kupiłam brewiarz był chyba jednych z najwspanialszych dni mojego życia :)) Nie wiedziałam jak mam z niego korzystać (jednotomowe sktócone wydanie Pallotinum 1991)...tyle "wstążeczek", taki gruby... ale wszytko przyszło samo.. Jakbym maiła zapisaną tą modlitwę we krwi :))
Cięzko jest mi wyobrazić sobie dzień bez brewirza; mam go zawsze w plecaku...na uczelni...jak jadę PKP..jak wybywam na rekolekcje...

Zapraszam do tej pięknej modlitwy:))) w której człowiek odkrywa codziennie cos nowego... w której odczytuje wolę Bożą, w której znajduje ukojenie dla ran...

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: Basia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-16 19:30

Byłam w podobnym wieku, gdy zetknęłam się po raz pierwszy z Liturgią Godzin. Pewnego popołudnia modliłam się w szkolnej kaplicy (przywiej "przyklasztornych":) szkół). W pewnym momencie zaczęło się doń schodzić wiele, wiele sióstr... Po chwili rozpoczęły się Nieszpory. Zrodziło się we mnie pragnienie zostania w kaplicy, jednak nie miałam wtedy takiej możliwości. Jednak "Pan Bóg nie daje pragnień, których nie spełnia" i za zgodą S. Przełożonej od tego momentu wiele razy mogłam uczestniczyć w tych pięknych modlitwach, które mnie inspirowały do rozmyślań, do poszukiwań, do coraz głębszego zjednoczenia za Stwórcą. Zaczęłam też sama sięgać po Brewiarz, dzięki któremu człowiek może.. zatrzymać się pośród codziennego zabiegania i zwrócić swój wzrok "ku górze"..

Pozdrawiam serdecznie:)
Basia

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: Małgorzata ocds (---.21.pl)
Data:   2006-01-16 19:53

No pewnie że może, świeccy też to odmawiają, nie tylko kapłani i zakonnice, może to uchroni Cię od kryzysu wiary który czasem dopada ludzi w Twoim wieku. Ja osobiście żałuję, że nie zaczęłam odmawiać go właśnie coś w wieku około 15-17 lat. Na początek kup sobie wydanie skrócone Pallotinum 1991, to jest najprostrze wydanie dla początkującego, nic nie trzeba szukać, trzeba tylko wiary, że rozmawiasz ze Stwórcą przez te słowa, że On przez nie do Ciebie mówi.Potrzeba wiele modlitwy do Ducha Św. aby Cię otworzył na słuchanie tych słów.Powodzenia w odkrywaniu Pana Boga na kartach Liturgii Godzin-brewiarza.

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: ja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-16 20:44

Jak najbardziej tak. Przecież to modlitwa całego Kościoła więc niby dlaczego ze względu na wiek mamy komuś zabronić jej odmawianie?

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: Maciek (---.autocom.pl)
Data:   2006-01-16 23:59

Jeżeli nie masz jeszcze swojego brewiarza korzystaj, z tego na www.brewiarz.katolik.pl Tam masz od razu gotowe modlitwy(na początek wystarczy, żebyś zapoznał się z nimi). Potem, jak już kupisz swój egzemplarz, (w księgarni bądź na aukcji internetowej), to możesz powoli przechodzić na wydanie książkowe.

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: ...a taka tam:-) (80.51.191.---)
Data:   2006-01-17 11:27

Pewnie, że TAK. Potrzeba TYLKO wiary i wytrwałości :-)

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: Marta (195.150.224.---)
Data:   2006-01-17 17:59

Jesli rzeczony 14-latek jest jest dosc dojrzaly i jego zainteresowanie brewiarzem wynika z fascynacji ta modlitwa, to owszem, moze odmawiac. Ale jesli chodzi o fascynacje ksiedzem katecheta i pragnienie nasladowania go, to moze lepiej nie zaczynac od brewiarza, bo on wcale taki latwy nie jest i mozna sie niepotrzebnie zniechecic.
Polecam 14-latkowi skorzystanie najpierw ze strony www.brewiarz.katolik.pl, a jesli jego zainteresowanie przetrwa probe czasu, to warto zainwestowac w wydanie ksiazkowe.

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-04 13:15

W rodzinie moich krewnych dzieci 8,10,12 letnie z rodzicami modlą się Liturgią Godzin prawie codziennie....i nikt nie jest księdzem...
Ricardo

 Re: Czy 14-latek może odmawiać brewiarz?
Autor: Tomasz (---.opera-mini.net)
Data:   2010-03-23 07:38

Oczywiście że może. Znam chłopca który ma 11 lat i odmawia brewiarz.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: