logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Dzięki łasce jesteśmy własnością Boga
materiał własny
 


Dzięki łasce jesteśmy własnością Boga

W mowie potocznej znajduje się wiele wyrażeń zawierających pojęcie łaski. Mówimy: "zaskarbić sobie łaskę pańską", "rozdawać łaski i zaszczyty", "u dziewcząt zyskać sobie łaski", "robić wielką łaskę", "ubiegać się o czyjeś łaski", "obsypywać łaskami", "wypaść z łaski", "co łaska", "jeśli łaska". Czy w sensie religijnym łaska jest czymś na kształt rzeczy?

Nie, gdyż łaska jest Bogiem samym w Jego samoudzielaniu się nam przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. Łaska oznacza więc w najgłębszym sensie, że Bóg przyjmuje nas, akceptuje i miłuje przez Chrystusa w Duchu Świętym i że w tej miłości jednoczymy się z Nim. Łaska jest zatem osobową wspólnotą i przyjaźnią z Bogiem, osobowym udziałem w życiu Boga.

Rozróżniamy łaskę nie stworzoną, którą jest sam Bóg w swoim udzielaniu się stworzeniom, i łaskę stworzoną, przygotowującą, będącą niejako promieniowaniem miłości Bożej w człowieku. Gdy chodzi o łaskę stworzoną, wyróżnić można z kolei łaskę uświęcającą określającą sobą osobę człowieka: dzięki niej człowiek trwa w stanie łaski, oraz łaskę uczynkową (dopomagającą, oświecającą, posiłkująca) odnoszącą się do poszczególnych aktów umysłu i woli. Te rozróżnienia, które zrazu mogą wydawać się nic nie mówiące, wskazują, że łaska Boża jest rzeczywistością dynamiczną, procesem przemiany człowieka. Łaska uczynkowa służy bowiem albo przygotowaniu człowieka na łaskę uświęcająca, albo jest oddziaływaniem i intensyfikacja tejże łaski w działaniu człowieka. W procesie swojego działania łaska coraz bardziej ogarnia człowieka, obejmuje go swym władaniem. Stąd błędem jest sądzić, że łaska stanowi niejako naszą własność. Św. Bonawentura, największy obok św. Tomasza z Akwinu Doktor Kościoła w średniowieczu, mówi, że "posiadać Boga znaczy być posiadanym przez Boga". Łaska nie jest naszą własnością; to my dzięki łasce jesteśmy własnością Boga.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Głównym powodem trudności związanych z sakramentem pokuty jest dla wielu to, że w popełnionym złu nie dostrzegają winy przed Bogiem, nie dostrzegają grzechu. Często nie mówi się już nawet o osobistej winie, a jeśli - szuka się jej najczęściej u drugich, u przeciwników. Winna jest przeszłość, natura, odziedziczone skłonności, otoczenie i okoliczności, ale nie ja. Czy ta sytuacja nie budzi - zdaniem Ojca - tym większego niepokoju, że wołanie o nawrócenie stanowi centrum przepowiadania Jezusa?
 
Fr. Justin
Byłem przekonany, w hostia do Mszy świętej i komunikanty winny być zrobione z niekwaszonej mola pszennej i wody. Czy dodanie in-nych składników, np. miodu, cukru, soli, proszku do pieczenia, jest dozwolone? Znajomi chcieli sami upiec komunikanty dla dzieci przystępujących do pierwszej Komunii świętej - w grupie dzieci był ich syn.
 
Damian Stayne
Bóg pragnie, abyśmy działali w różnych obszarach naszego życia w sposób nadprzyrodzony. On nie powołuje nas, byśmy działali nasza własną mocą, ale w Duchu Świętym. Jeśli jesteś urzędnikiem, Bóg nie powołał cię tam, żebyś swoją pracę wykonywał o własnych siłach. On chce, abyś był miejscem nadprzyrodzonego działania Bożego w twoim biurze! Sam Bóg pragnie nas obdarzyć nadprzyrodzoną skutec 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS