logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Częstochowski Orszak Trzech Króli
 


W Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami Częstochowy przeszedł Orszak Trzech Króli. 
 
W korowodzie szło kilkaset osób - mieszkańcy Częstochowy i okolic, wśród nich rodziny z dziećmi, młodzież, członkowie ruchów, stowarzyszeń i bractw, a także osoby życia konsekrowanego i kapłani. 
 
Częstochowski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego, bpa pomocniczego arch. częstochowskiej w Bazylice Archikatedralnej. Następnie uczestnicy Eucharystii przeszli w korowodzie na Jasną Górę, gdzie miał miejsce hołd Mędrców przy jasnogórskiej szopce. W drodze na Jasną Górę uczestnicy Orszaku śpiewali kolędy oraz uczestniczyli w programie artystycznym. Uczestnicy Orszaku otrzymali złote papierowe korony oraz śpiewnik kolęd. 
 
Przy jasnogórskiej figurze Niepokalanej Maryi Orszak powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. „W imieniu ojca przeora i ojców i braci paulinów posługujących tutaj na Jasnej Górze pragnę powitać wszystkich uczestników tegorocznego Orszaku Trzech Króli z Katedry na Jasną Górę. To wielkie wydarzenie, to wielka radość dla wszystkich mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów, bo przecież w XXI wieku idziemy ulicami naszego pięknego miasta, ‘dobrego miasta’, jak mówił św. Jan Paweł II, aby iść za Chrystusem, aby przyznawać się do Chrystusa, aby oddawać Mu hołd i cześć”. 
 
„Niech ta Uroczystość Objawienia Pańskiego z udziałem tak bardzo wielu ludzi zjednoczy nas wszystkich, zjednoczy nas wokół Matki Najświętszej, która prowadzi nas do Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata. Bądźmy tymi apostołami, bądźmy tymi królami, którzy będą zawsze szli za Chrystusem i w chwilach radosnych i smutnych. Trzeba nam w XXI wieku świadków, trzeba nam korzystać z wiary i rozumu, bo jedno drugiemu nie zaprzecza, wręcz przeciwnie umacnia i jednoczy. Dlatego wpatrując się w oblicze Matki Najświętszej, Królowej Polski, zwłaszcza w tym roku, kiedy przeżywamy 100-rocznicę odzyskania niepodległości módlmy się w intencji całego naszego Kościoła, całego narodu polskiego, naszego miasta, diecezji, metropolii o nowe powołania i módlmy się za nas, którzy za chwilę zawierzymy Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej całe nasze życie, aby ten udział w Orszaku Trzech Króli przedłużać na wszystkie dni naszego życia, abyśmy ukochani pielgrzymi, mieszkańcy Częstochowy, kiedy będziemy szli na Jasną Górę i będziemy patrzyli na figurę Maryi Niepokalanej, mogli mówić przez wszystkie dni tego roku: byłem na Orszaku Trzech Króli, byłem, wdziałem, niosłem koronę, śpiewałem, modliłem się” – mówił o. Jan Poteralski. 
 
Po dotarciu do sanktuarium Orszak zatrzymał się przy jasnogórskiej szopce. Zasiadła tam, jako Maryja, św. Józef i Dzieciątko – rodzina. 
 
Uczestników Orszaku przy jasnogórskiej szopce pozdrowił również bp Andrzej Przybylski. Mówił: „Kochani te kilka słów to słowa wielkiej wdzięczności, za to, że wszyscy, również my tu w Częstochowie włączyliśmy się w jeden, wielki Orszak Trzech Króli. Przypomnę, że wszystkie te orszaki dzisiaj wędrowały po naszym mieście, z takim pięknym, ważnym hasłem ‘Bóg jest dla wszystkich’. Chcemy Boga i wszystko to, co Bóg niesie, miłość, jedność, pokój, przebaczenie zanosić wszystkim ludziom. I tak jak powiedziałem w Katedrze, zróbmy wszystko, żeby tutaj nasza droga za Jezusem i z Nim się nie skończyła, byśmy z Katedry przez Jasną Górę, poszli teraz do naszych rodzin, do naszych domów i tam zanieśli orędzie Bożego Narodzenia, wielkie przesłanie pokoju, jedności, przebaczenia i miłości. Bóg się narodził, żeby przynieść nam wszystkim jedność i pokój”. 
 
Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. 
 
Tegoroczny Orszak jest jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik jest wyjątkowy. Zawiera 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa p. Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności. 
 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com