logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Błogosławieństwa (sakramentalia)
materiał własny
 


Błogosławieństwa (sakramentalia)

Najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej codziennym, a jednocześnie zakorzenionym w Piśmie Świętym spośród błogosławieństw jest błogosławieństwo stołu - modlitwa przed i po posiłku. Czy Ojciec może przypomnieć inne błogosławieństwa?

Częste też jest błogosławieństwo pól z prośbą o dobrą pogodę i obfite plony, błogosławieństwo domu i mieszkania, błogosławieństwo pojazdów i przed podróżą (znak krzyża na czole). Często błogosławieństwa wiążą się ze starym obyczajem, np. błogosławieństwo wina w święto Św. Jana Ewangelisty, błogosławieństwo ku czci św. Błażeja, błogosławieństwo potraw na Wielkanoc, ziół w święto Wniebowzięcia Najśw. Panny Maryi. Poświęcenie wody używanej przy innych poświęceniach, np. krzyży, różańców, i której możemy też używać na codzień, ma nam przypomnieć wodę chrztu i dopomóc wyzwalać całe stworzenie z niewoli zepsucia (por. Rz 8, 21), napełniając je nowym życiem w Chrystusie. Znajduje to wyraz w niedzielnej pamiątce chrztu świętego, poświęceniu wody i pokropieniu nią wiernych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Nie da się oddzielić od człowieka powiązania z otaczającym światem. W takim razie jednak ciało i otaczający świat także musiałby wejść do pozadoczesnego życia, jeśli rzeczywiście człowiek miałby w nim żyć jako człowiek?
 
Jacek Salij OP
Co się dzieje, kiedy człowiek, nieraz po długim błądzeniu, przystępuje w końcu do sakramentu pokuty? Taki człowiek jakby „pozwala” Dobremu Pasterzowi, żeby wziął swoją zagubioną owieczkę na ramiona i przyniósł do owczarni. Spowiedź jest jakby jękiem, który przywołuje Dobrego Samarytanina, żeby się nade mną pochylił i opatrzył moje rany. 
 
ks. Paweł Sobierajski
Wielki Post w ogóle nie miałby żadnego sensu gdyby nie to, co stoi na jego szczycie. Gdyby nie krzyż. A sam krzyż byłby bezsensownym symbolem, drzewem hańby i narzędziem kata gdyby nie fakt, że z tego krzyża płynie dla nas Życie i cała historia krzyża, tak czy inaczej zanurza się w prawdzie zmartwychwstania. Pan Jezus nie przyszedł na świat po to, żeby umrzeć, ale po to żeby umrzeć i zmartwychwstać. Czyli na Wielki Post musimy patrzeć przez perspektywę zmartwychwstania...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS