logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Antychryst
materiał własny
 


Antychryst

Co oznacza antychryst, o którym mówi Pismo Święte? Czy chodzi o szatana czy też, o jednego złego człowieka lub o wielu złych ludzi?

Wyraz "antychryst" (antichristos) pochodzi z języka greckiego i oznacza przeciwnika Chrystusa. Św. Jan ewangelista używa tego słowa w listach dla określenia każdego, kto wówczas przeczył Chrystusowi, nie uznając Go za Mesjasza i Syna Bożego, który zstąpił na ziemię dla naszego zbawienia. W Apokalipsie "antychryst" to główny przeciwnik Chrystusa przy końcu świata. Św. Paweł nazywa go "człowiekiem grzechu, synem zatracenia". W swej pysze będzie szukał chwały, która należy się samemu Bogu. Będzie narzędziem szatana, tym, który z szatańską nienawiścią będzie odwodził ludzi od Chrystusa i szerzył błędną naukę. Już Stary Testament mówił o walce z mocami wrogimi Bogu i ludowi Bożemu. W czasach Nowego Testamentu powstało wielu fałszywych mesjaszów, przywódców żydowskich, którzy mieli ambicję uchodzić za Mesjasza.

Ojcowie Kościoła i znawcy Pisma Świętego widzą w antychryście człowieka, który wyróżnia się szczególną nienawiścią do Chrystusa i Jego wyznawców. Inni dopatrują się w antychryście uosobienia zła i niewiary, zbiorowości wrogiej chrześcijaństwu. Historia Kościoła obfituje w wielu takich wrogów, począwszy od krwawego cesarza Nerona. Przy końcu świata ukaże się jakiś szczególnie groźny wróg Chrystusa. Do apokaliptycznych bestii urośli w naszych czasach Hitler i Stalin, którzy zorganizowali bezbożne partie do bezwzględnej walki z Bogiem i Jego czcicielami. Chrystus przy powtórnym przyjściu na sąd ukróci czas uwodzenia antychrysta. Nie zapominajmy, że nad Kościołem czuwa Duch Święty, a Chrystus jest z nami obecny.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Zazdroszczę świętym, którzy odczuwają bliskość Boga, bo ja czuję, że jest od nas bardzo daleko. Nawet gdy się modlę, nie odczuwam Jego obecności. Czy zwykły śmiertelnik może odczuć bliskość Boga?
 
ks. Tomasz Jaklewicz
Miłosierdzie ma sobie podwójny dynamizm: ruch w dół i w górę. Pierwszy jest ruch w dół – zejście na poziom ludzkiego bólu, grzechu, samotności, choroby, śmierci. Drugi jest ruch w górę, czyli wydobywanie nieszczęśnika z dołka, podnoszenie z upadku, przywracanie do życia przez przebaczenie, uzdrowienie. 
 
Jakub Szymański
We współczesnych czasach jest przejawiane niezwykłe zainteresowanie odnośnie zagadnień demonologicznych, warto zatem dla właściwego porządku zapoznać się w tym względzie z przemyśleniami, jakie mieli na te tematy dawni mistrzowie. Największym zaś z Doktorów Kościoła jest św. Tomasz z Akwinu, który rozważał sposoby oddziaływań demonicznych na człowieka...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS