logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"Pontifex Maximus"
materiał własny
 


"Pontifex Maximus"

Będąc z pielgrzymką w Rzymie często widziałem na zabytkowych budowlach napis: "Pontifex Maximus". W języku angielskim wyraz "Pontiff" oznacza papieża. W języku polskim występują podobne wyrazy: "pontyfikat", czyli rządy papieskie, i "pontyfikalny", czyli bardzo uroczysty (np. Msza pontyfikalna). Skąd pochodzi tytuł "Pontifex"?

W starożytnym Rzymie nadawano tytuł najwyższemu kapłanowi świątyni Jowisza (Jowisz, imię Boga rzymskiego, gromowładcy). Pontifex oznacza budowniczego mostów. Kościół zaadoptował to określenie dla papieży, ze względu na symbolikę. Najważniejszym mostem jest Jezus Chrystus, Bóg-Człowiek, ten, który łączy w sobie to, co ludzkie, z tym, co Boskie. Papież jest również i w sposób najwyższy budowniczym mostów, bowiem w sercach ludzkich konstruuje najważniejszy "most" - Chrystusa, most łączący nas z niebem, z Bogiem Ojcem. Do papieża można zastosować słowa angielskiego pisarza, K. G. Chestertona, wypowiedziane pod adresem jednego z przyjaciół: "Cenię cię za to, że jesteś człowiekiem z tego i z tamtego świata".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Wszyscy księża z jakimi do tej pory rozmawiałem jednoznacznie stwierdzili, że opuszczenie niedzielnej Mszy św. (w sposób świadomy i dobrowolny) jest grzechem ciężkim. Czy do kogoś z Was to dotarło??? Jeżeli opuścisz mszę św. w niedzielę to, według tego co powiedzieli mi księża, grozi Ci za to POTĘPIENIE WIECZNE, PIEKŁO z którego nigdy się nie wydostaniesz!!! To KARA SMIERCI!!! - Czy takie są konsekwencje tego grzechu?
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Czy Sobór Watykański II potwierdził naukę o prymacie papieża nad całym Kościołem i o nieomylności jego urzędu?
 
ks. Tomasz Jaklewicz
Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Wspominamy uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy, ale jednocześnie słuchamy opisu Męki Pańskiej. Ten podwójny akcent wynika z nałożenia się na siebie dwóch liturgicznych tradycji: jerozolimskiej (procesja na pamiątkę wjazdu Jezusa) i rzymskiej (czytanie Męki Pańskiej). W liturgii całego Wielkiego Tygodnia celebrowana jest Pascha Chrystusa, czyli Jego śmierć i Jego zmartwychwstanie. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS