logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)
materiał własny
 


"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)

Opis stworzenia zawarty już na pierwszych kartach Starego Testamentu jest pod względem formy pokrewny eposom (opowieściom) Fenicjan i Babilończyków o stworzeniu. Czym jednak różni się od nich?

Biblijny opis stworzenia posługuje się językiem i wyobrażeniami ówczesnej kulturze. Jednakże w tej obcej dla nas szacie przekazuje dla nas treść, która nie wywodzi się z ówczesnego obrazu świata, ale pochodzi od Boga, stanowi prawdę objawiona.

Opis stworzenia rozpoczyna się od określenia czasu: "Na początku". Chce w ten sposób ustalić pewien punkt czasowy. Jeśli Izraelita myślowo posuwał się ciągle wstecz, tu zatrzymywał się w przekonaniu, że dotarł do jakiejś granicy. I tę właśnie granicę określa wyrażeniem: "Na początku". To jest absolutny prapoczątek. Poza nim rozciąga się nicość. I tym właśnie opis stworzenia różni się od baśni. Baśń rozpoczyna się słowami: "Pewnego razu był. . . ", tzn. gdzieś tam w niejasnej przeszłości.

W tym właśnie punkcie Bóg dokonuje dzieła stworzenia. Bóg już jest. On wykracza poza te granice. Według fenickiego i babilońskiego opisu stworzenia u początku leżał chaos, nieosobowe moce świata. Dopiero z niego wyłaniają się bogowie. Kształtują się w wyniku ścierania się przeciwstawnych mocy. Powstają przez spółkowanie. Tworzy się tablica świata bogów. Zupełnie inaczej przedstawia to biblijny opis stworzenia. Bóg suwerennie panuje nad wszystkim. Bóg nie staje się. On jest. On ustala początek dla świata i dla czasu. Stworzenie przypisuje się jedynie Bogu. Zakłada ono Bożą wszechmoc.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Dlaczego tylko w pierwszych wiekach chrześcijan nazywano "Świętymi"? Kto ich za życia kanonizował?
 
ks. prof. Edward Staniek
Jest to jedna z tajemnic dziejów zbawienia. Ludzie nie lubią, gdy Bóg przemawia do nich przez rodaków. Odrzucają wówczas orędzie Boga i tego, który je przekazuje. Nie są w stanie zatrzymać się nad mądrością przekazanego słowa, lecz oceniają je według posłańca. Powtarza się to zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, a obecnie trwa nadal w Kościele. 
 
abp Grzegorz Ryś

Prawdziwy kult jest zawsze spotkaniem Boga z człowiekiem. Bóg pozostaje w nieustannej dyspozycji ku takim spotkaniom – nie dlatego przecież, że pragnie naszych ofiar. Nie! On pragnie nas obdarowywać. Szuka ludzi, którzy przyjdą do Niego nie tyle z pełnymi rękami (i samozadowoleniem), ile raczej z pełną pokory otwartością, by przyjąć Jego miłosierdzie. Taki właśnie okazał się Mateusz. Tacy – być może – okażą się za chwilę jego koledzy. I to jest to, co Bóg wybiera. Oraz to, czemu Jezus właśnie posługuje.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS